جزییات ثبت نام و اجرای طرح ملی توسعه مشاغل خانگی

به گزارش وبلاگ پردازش هوشمند، ثبت نام در طرح ملی توسعه مشاغل خانگی از 6 شهریورماه آغاز شده و متقاضیانی دارای مهارت یک ماه فرصت دارند با مراجعه به سامانه inhb.ir ثبت نام و از مزایای آن بهره مند شوند.

جزییات ثبت نام و اجرای طرح ملی توسعه مشاغل خانگی

به گزارش وبلاگ پردازش هوشمند به نقل از ایرنا، شیوع بیماری کرونا و الزام به تعطیلی کسب و کارها موجب شد تا در بحث ایجاد اشتغال، مشاغل خانگی مورد توجه قرار گیرد. پیش از این، طرح ملی توسعه مشاغل خانگی در دبیر خانه توسعه و حمایت از مشاغل خانگی معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پس از آسیب شناسی طرح های قبلی و انجام مطالعات داخلی و خارجی در سال 1396 طرح تصویب شد.

قرار است جهاد دانشگاهی مسوولیت پیاده سازی و اجرای طرح ملی توسعه مشاغل خانگی را با کارفرمایی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اجرا کند.

این طرح طی سال های 96 تا 98 به صورت آزمایشی در 9 استان با ظرفیت 20 هزار نفر اجرا شد و با توجه به نتایج قابل قبول این طرح و ضرورت توجه بیش از پیش مشاغل خانگی در دوران کرونا بنا به گفته معاون توسعه اشتغال و کارآفرینی وزارت تعاون مقرر شد برای رونق اقتصاد خانوار، تحقق شعار سال و توسعه صندلی مشاغل خانگی در اقتصاد کشور در 31 استان اجرا گردد.

این طرح در سه فاز شناسایی مزیت ها، توانمندسازی و اتصال به بازار انجام می گردد که وظیفه مطالعات فاز اول طرح (شامل نیازسنجی، مزیت سنجی و ظرفیت سنجی مشاغل خانگی) به جهاد دانشگاهی محول شد. در عین حال این نهاد پس از ثبت نام متقاضیان، مشاوره های لازم را ارائه می دهد.

زمان و جزئیات ثبت نام در طرح

ثبت نام متقاضیان طرح توسعه ملی مشاغل خانگی از 6 شهریورماه با ظرفیت 54 هزار و 300 نفر همزمان با هفته دولت آغاز شد و به مدت یک ماه (6 مهرماه) ادامه دارد.

متقاضیان ثبت نام باید به سامانه inhb.ir که به همین منظور طراحی شده است، مراجعه و نسبت به تکمیل فرم ها و اطلاعات مربوط اقدام نمایند. پایش و راستی آزمایی اطلاعات پس از ثبت نام توسط واحدهای اجرایی جهاد دانشگاهی در تمام استان ها انجام می گردد.

نکته ای که باید صاحبان مشاغل خانگی به آن توجه نمایند این است که ابتدا این افراد باید خود دارای مهارت باشند زیرا در این طرح موضوعی مبنی بر آموزش وجود ندارد، همچنین در این طرح قرار بر ارائه مجوز یا تسهیلات نیست بلکه طرح توسعه مشاغل خانگی به دنبال تبدیل افراد به پیشران و افزایش درآمدزایی برای خانوارهاست.

چنانچه صاحبان مشاغل خانگی به دنبال دریافت مجوز و تسهیلات هستند باید به سایت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و زیرسامانه مشاغل خانگی مراجعه و اطلاعات خود را وارد نمایند.

دسته بندی رشته مشاغل خانگی

مشاغل خانگی در رشته های صنایع دستگی، صنایع تبدیلی و تکمیلی در بخش کشاورزی و رشته های فرهنگی و هنری دسته بندی می شوند و 320 رشته را دربرمی گیرد.

بنا به گفته مهناز امامدادی رییس دبیرخانه ستار ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی، در طرح ملی توسعه مشاغل خانگی رشته هایی اولویت دارد که علاوه بر استمرار و پایداری، درآمد بیشتر نیز داشته باشند. همچنین در این طرح رشته های قدیمی بازنگری و تنوع مورد توجه است و در رشته های جدید همچون ویراستاری که برای افراد تحصیلکرده جذابیت درد را وارد بازار کار می نماید.

ویژگی های طرح ملی توسعه مشاغل خانگی

مهمترین ویژگی طرح ملی توسعه مشاغل خانگی، توجه به بازار یا همان فراوری مبتنی بر بازار و توانمندسازی متقاضیان و کاهش وابستگی به وام است. توجه به تجارت الکترونیک و فروش الکترونیکی محصولات، بازنگری در رشته های قبلی مشاغل خانگی، توجه به رشته های نوین نظیر برنامه نویسی، فراوری محتوا، مترجمی، ویراستاری، مشاوره، فراوری انیمیشن و همچنین توجه به نقش و صندلی نهادهای توسعه ای نظیر جهاد دانشگاهی در پیاده سازی برنامه ها و سیاست هایقانونگذار، از دیگر ویژگی های شاخص در اجرای این طرح است.

منبع: جام جم آنلاین

به "جزییات ثبت نام و اجرای طرح ملی توسعه مشاغل خانگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزییات ثبت نام و اجرای طرح ملی توسعه مشاغل خانگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید