فعالیت بازار مرزی بدخشان تاجیکستان و افغانستان از سر گرفته شد

بازار مشترک مرزی میان بدخشان تاجیکستان و بدخشان افغانستان که چند سال قبل به دلایل امنیتی متوقف شده بود با حضور مقامات محلی دو کشور بازگشایی شد.

فعالیت بازار مرزی بدخشان تاجیکستان و افغانستان از سر گرفته شد

به گزارش خبرنگار خبرنگاران در دوشنبه، فعالیت بازار مشترک مرزی بین مناطق اشکاشیم استان بدخشان تاجیکستان و افغانستان با حضور مقامات محلی دو کشور از سر گرفته شد.

این بازار مشترک مرزی حدود ده سال قبل افتتاح و طی چند سال اخیر بنابر نگرانی های امنیتی طرف تاجیکی مسدود شده بود.

مراسم بازگشایی این بازار با حضور یادگار فیض اف استاندار بدخشان تاجیکستان و اختر محمد خیرزاده معاون والی بدخشان افغانستان و شماری از مقامات دو کشور برگزار گردید.

دو طرف فعالیت این بازار مشترک را عال رفع شدن مسائل ساکنان مرزی این نواحی برای دسترسی به مواد اولیه مورد احتیاج همچنین فرصت خوبی برای توسعه مالی مناطق مرزی دو کشور عنوان کردند.

فراهم شدن فرصت های شغلی و روابط خوب مالی برای ساکنان دو سوی مرز و امکان اتصال دو کشور به بازارهای آسیا و ایجاد کارخانه ها از جمله دیگر مزایایی است که به گفته مسئولین تاجیک و افغان با بازگشایی این بازار مشترک فراهم خواهد شد.

معاون والی بدخشان افغانستان تامین بخش بزرگی از احتیاج های ساکنان مرزی بدخشان را با فعالیت این بازار مرتبط دانست که با بسته شدن آن ساکنان مرزی با مسائل گسترده رو به رو بودند.

وی گفت: مقامات محلی بدخشان در کوشش هستند تا به وسیله تجارت و بازار به یاری کمیسیون مشترک همکاری های مرزی با هماهنگی شرکای تاجیک خود هسته های مالی نیرومندی را در مناطق مرزی ایجاد کند.

دو طرف در سرانجام این مراسم اظهار امیدواری کردند در آینده نزدیک با امضا تفاهم نامه همکاری های بازگرانی بتوانند افغانستان را به وسیله تاجیکستان از کوتاه ترین راه به بازرهای چین متصل نمایند.

بازار مشترک افغانستان و تاجیکستان سه سال پیش به دلیل ناامنی در ولایت بدخشان افغانستان، تعطیل شده بود.

ح

منبع: خبرگزاری فارس

به "فعالیت بازار مرزی بدخشان تاجیکستان و افغانستان از سر گرفته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فعالیت بازار مرزی بدخشان تاجیکستان و افغانستان از سر گرفته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید