پیشنهادی برای تصویب 16 استاندارد ملی مدیریت شهری

به گزارش وبلاگ پردازش هوشمند، معاون برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورا و سرپرست معاونت توسعه منابع انسانی شهرداری تهران گفت: 16 استاندارد پیشنهادی در حوزه مدیریت شهری با نظارت شهرداری تهران و یاری شهرداری کلانشهرها تدوین شده و آماده تصویب توسط سازمان ملی استاندارد است.

پیشنهادی برای تصویب 16 استاندارد ملی مدیریت شهری

حامد مظاهریان در گفت وگو با وبلاگ پردازش هوشمند، گفت: از سال 1391 تفاهم نامه مشترکی بین سازمان ملی استاندارد و شهرداری تهران منعقد شده که بر اساس آن، مسئولیت تدوین استانداردهای ملی در حوزه مدیریت شهری به شهرداری واگذار شده که شهرداری تهران نیز با همکاری شهرداری بعضی کلانشهرها پیروز شده تاکنون 16 استاندارد را در این خصوص آماده و به سازمان استاندارد پیشنهاد دهد.

وی با بیان اینکه این استانداردها در حوزه های مختلف شامل پسماند، خدمات شهری، حمل و نقل عمومی، معماری و سایر حوزه های مرتبط با مدیریت شهری تدوین شده است، ادامه داد: در آخرین موردی که صورت گرفته، برای اولین بار استاندارد مربوط آواربرداری یا پسماند ساختمانی ناشی از سوانح و محیط کار با نظارت شهرداری تهران و توسط شهرداری همدان تدوین شده که آماده ارسال به کمیته های تخصصی سازمان ملی استاندارد جهت تصویب و ابلاغ است.

مظاهریان، با تاکید بر اینکه استانداردها باید به خوبی اجرا و بر آن نظارت گردد، تاکید نمود: البته استانداردسازی نیازمند پایش و بازنگری مداوم است و از این جهت نیز باید بعد از تدوین استانداردها، برای اصلاح و بازنگری در آنها نیز پیگیری لازم انجام گردد.

لزوم هوشمندسازی فرآیندهای ارزیابی عملکرد در شهرداری تهران

معاون شهردار تهران، در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به نظام جامع ارزیابی عملکرد در شهرداری تهران که از سال گذشته اجرایی شده است، گفت: فرآیندهای سنتی و گزارش گیری در ارزیابی عملکرد باید جای خود را به فرآیندهای برخط و هوشمند بدهد تا مدیران شهری بتوانند در هر لحظه با پایش سیستم ها، نسبت به اصلاح فرآیندها اقدام نمایند.

مظاهریان با اشاره به ظرفیت سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران برای طراحی سامانه های الکترونیکی، خواهان راه اندازی سامانه های هوشمند برای ارزیابی عملکرد شد.

وی ارائه پیشنهادهای اصلاحی برای بهبود مدیریت و فرآیندها را یکی از اولویت های اداره کل ارزیابی عملکرد دانست و اضافه نمود: یک سازمان پویا باید بتواند هر روز، خود را مطابق با شرایط تغییر دهد و همزمان با برطرف اشکالات در جهت بهبود فرآیندها حرکت کند.

چابک سازی سیستم شهرداری به وسیله افزایش بهره وری

مظاهریان، یکی از اولویت های شهرداری را چابک سازی سیستمی دانست و گفت: با وجود تورم نیروی انسانی در شهرداری تهران، اما همچنان بسکمک از بخش های شهرداری نسبت به کمبود نیرو گلایه داشته و درخواست نیرو دارند. در بخش هایی نیز به واسطه حجم کار، نیروی انسانی رضایت شغلی لازم را ندارد. راه چاره حل این مشکل، افزایش بهره وری در سازمان است.

وی ادامه داد: توجه به ارتقای بهره وری، علاوه بر افزایش کیفیت کار، می تواند رضایت نیروی انسانی را نیز ارتقاء دهد.

مظاهریان، با تاکید بر اینکه مردم باید حس نمایند که گوش شنوایی برای بیان مسائل و گلایه های آنها از مدیریت شهری وجود دارد، توضیح داد: مراکز نظارتی شهرداری نقش مهمی هم در افزایش رضایت شهروندان از مدیریت شهری دارند و هم می توانند مدیریت شهری را در ارزیابی عملنمودها و بهبود فرآیندها کمک نمایند.

لزوم کاهش زمان صدور پروانه های ساختمانی

مظاهریان، یکی از اقدامات مهم در دفاتر خدمات الکترونیک شهر را تسهیل در فرآیند صدور پروانه ساختمانی دانست و گفت: بانک جهانی یکی از شاخص های مهم رتبه بندی کشورها را موضوع صدور پروانه های ساختمانی دانسته؛ به طوریکه در سه شاخص زمان، تعداد مراحل و کیفیت صدور پروانه ساختمانی را ملاک قرار داده و کشورها را بر اساس آن رتبه بندی نموده است.

وی با اشاره به اینکه کشور ما به لحاظ آماری وضعیت خوبی در حوزه زمان صدور پروانه ساختمانی ندارد، گفت: وقتی چنین شاخصی در ارائه خدمات به شهروندان، تا این اندازه برای کشورهای توسعه یافته مهم است، پس ما نیز باید به این شاخص توجه کنیم و برای بهبود آن کوشش کنیم.

مظاهریان با اشاره به اینکه 173 فرآیند برای صدور پروانه ساختمانی باید انجام گردد، ادامه داد: بسکمک از این فرآیندها به صورت سیستمی و سریع قابل انجام است و از این جهت، ضروری است تا مطالعات ضروری انجام گردد و در یک همکاری بین بخشی، این فرآیندها اصلاح گردد.

معاون شهردار تهران کیفیت ارائه خدمات به شهروندان در دفاتر خدمات الکترونیک شهر را موضوع مهمی دانست و گفت: عمده شهروندانی که به دفاتر مراجعه می نمایند درخواست های مهمی از مدیریت شهری دارند و از این جهت، می توان آنها را شهروندانی موثر دانست که باید به خواسته هایشان توجه و کوشش کرد تا بهترین خدمات در کمترین زمان به آنها ارائه گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "پیشنهادی برای تصویب 16 استاندارد ملی مدیریت شهری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشنهادی برای تصویب 16 استاندارد ملی مدیریت شهری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید