ابداع ماشینی که کبد را یک هفته خارج از بدن زنده نگه می دارد

به گزارش وبلاگ پردازش هوشمند، دانشمندان سوئیسی پیروز به ساخت یک دستگاه جدید شده اند که قادر است کبد را تا یک هفته خارج از بدن انسان زنده نگه دارد و همچنین کبدهای نامناسب برای پیوند را دوباره جوان کند.

ابداع ماشینی که کبد را یک هفته خارج از بدن زنده نگه می دارد

به گزارش وبلاگ پردازش هوشمند و به نقل از نیو اطلس، پزشکان متخصص پیوند کبد باید سرعت عمل بالایی داشته باشند و اندام هایی که اغلب از بدن اهدا نمایندگان خارج می شوند، فقط چند ساعت برای پیوند زدن به بدن دریافت نماینده زنده می مانند و عمل پیوند باید در سریع ترین زمان ممکن انجام گردد.

دانشمندان سوئیسی با دستیابی به پیشرفت های اساسی در این زمینه، ماشینی را ساخته اند که نه تنها می تواند کبد را به مدت یک هفته خارج از بدن زنده نگه دارد، بلکه می تواند کبدهای آسیب دیده را دوباره ترمیم و جوان کند تا برای پیوند مناسب شوند.

این دستگاه از سال 2015 در حال توسعه است و در ابتدا تنها می توانست کبد را حدود 12 ساعت زنده نگه دارد. این سیستم نوعی دستگاه پرفیوژن است که با رساندن اکسیژن و مواد مغذی برای حفظ اندام برای پیوند مورد استفاده قرار می گیرد و عملکرد آنها را اندازه گیری می نماید.

دانشمندان بیمارستان دانشگاه زوریخ، موسسه فناوری زوریخ(ETH)، موسسه ویس زوریخ(Wyss) و دانشگاه زوریخ برای بهبود عملکرد دستگاه پرفیوژن کبد، عملکرد دقیق بدن انسان را در آن شبیه سازی کردند و طی این دوره چهار ساله توانستند تعدادی از کارکردهای فیزیولوژیکی را از جمله کنترل اتوماتیک میزان گلوکز و اکسیژن رسانی به همراه دفع مواد زائد و مدیریت هماتوکریت یا غلظت گلبول های قرمز در خون در این دستگاه ادغام نمایند. این ماشین با کبد خوک آماده و آزمایش شده است و محققان قادر به زنده نگه داشتن آن تا یک هفته شده اند.

این فناوری همچنین بر روی 10 کبد آسیب دیده انسانی که برای مراکز درمانی و پیوند مناسب نبودند، آزمایش شد و پس از هفت روز درمان با دستگاه، شش مورد از این 10 کبد به طور کامل ترمیم شدند.

پروفسور پیر استاد بخش جراحی و پیوند بیمارستان دانشگاه زوریخ شرح داد: موفقیت این سیستم پرفیوژن منحصر به فرد که طی یک دوره چهار ساله توسط گروهی از جراحان، زیست شناسان و مهندسان توسعه یافته و ایجاد شده است، راه را برای بسیاری از کاربردهای جدید در پیوند و داروهای سرطان باز می نماید تا به بیماران نیازمند یاری کند.

این پروژه در مجله Nature Biotechnology منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "ابداع ماشینی که کبد را یک هفته خارج از بدن زنده نگه می دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابداع ماشینی که کبد را یک هفته خارج از بدن زنده نگه می دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید