افزایش 30 درصدی آتش سوزی جنگل ها

به گزارش وبلاگ پردازش هوشمند، آتش سوزی در جنگل های کشور طی خرداد سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل 30 درصد افزایش یافته که حدود 95 درصد علت آن عامل انسانی بوده است.

افزایش 30 درصدی آتش سوزی جنگل ها

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در این خصوص گفت: در دو ماه نخست سال به علت سرد بودن هوا و ورود کمتر مردم به عرصه های طبیعی، آتش سوزی زیادی نداشتیم، اما در خرداد آمار آتش سوزی ها افزایش یافت طوری که در جنگل ها، 90 فقره و در مراتع 300 فقره آتش سوزی گزارش شد.

علی عباس نژاد گفت: بر اثر آتش سوزی در خرداد امسال به رغم کوشش یگان حفاظت نزدیک به 500 هکتار از جنگل های کشور آسیب دید.

وی توضیح داد: آنالیز ها نشان می دهد که 90 تا 95 درصد آتش سوزی ها در منابع طبیعی، منشاء انسانی دارد و بعضی افراد با روشن کردن آتش در جنگل ها و انداختن ته سیگار و یا اشیایی که نور را منعکس می نمایند، موجب آتش سوزی در سطح جنگل ها و مراتع می شوند.

عباس نژاد، سوزاندن علف های مزارع نزدیک به جنگل ها و عدم کنترل آتش را از دیگر عوامل آتش سوزی در اراضی طبیعی بیان کرد و گفت: بعضی از آتش سوزی ها نیز عمدی است و ریشه در اختلافات منطقه ای دارد.

  • زاگرس و هیرکانی بیش ترین آتش سوزی

وی ادامه داد: در امسال حدود 60 تا 70 درصد آتش سوزی ها در جنگل های زاگرسی و هیرکانی روی داده و در خرداد امسال، بیشترین آتش سوزی مربوط به استان های خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد و کردستان بوده است.

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: در بعضی استان ها مانند قم و مرکزی به رغم آن که پوشش جنگلی کمی دارند اما آتش سوزی در سطح مراتع داشتیم.

وی گفت: در امسال با توجه به افزایش چشمگیر نزولات آسمانی، پهنه مرتعی پوشیده از علف است و با گرمای هوا و خشک شدن آنها، امکان آتش سوزی در این اراضی بیشتر شده، از این رو مردم نیز باید در صورت ورود به این عرصه ها مراقبت های لازم را انجام دهند.

عباس نژاد با بیان این که در سال 98 امکانات و تجهیزات خوبی با همیاری دولت و سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری برای حفاظت از منابع طبیعی در اختیار قرار گرفته است، گفت: 83 درصد از وسعت کشور بالغ بر 135 میلیون هکتار را منابع طبیعی تشکیل می دهد و این در حالی است که ما نیروی انسانی و امکانات مناسب را به نسبت گستردگی منابع طبیعی برای حفاظت نداریم.

  • بالگرد برای اطفای حریق نداریم

وی با اذعان به این که حفظ جنگل ها و مراتع کشور به عنوان یک وظیفه ملی بر عهده همه سازمان ها و ارگان های کشور و همچنین مشارکت و مراقبت مردم است، توضیح داد: طی چند سال اخیر، بر اساس توافقنامه ای میان سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور، وزارت دفاع و ستاد مدیریت بحران کشور، می توانستیم از بالگرد برای اطفای حریق در سطح جنگل ها و مراتع استفاده کنیم که امسال این امکان محقق نشد.

عباس نژاد اضافه کرد: بر اساس توافقنامه یاد شده در سال گذشته از 16 پایگاه وزارت دفاع، امکان استفاده از بالگرد برای اطفای حریق در جنگل ها و مراتع را داشتیم طوری که با اعلام ما، بالگرد از هر یک از این پایگاه ها به محل آتش سوزی اعزام می شد.

وی درباره نیروهای یگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری گفت: هر چند در حال حاضر برای حفاظت از 135 میلیون هکتار اراضی منابع طبیعی، چهار میلیون نیرو فعال هستند، اما هنوز ساختار یگان حفاظت تصویب نشده است.

چهار علت طبیعی اصلی برای آتش سوزی جنگل اعم از آذرخش، فوران آتشفشانی، جرقه در اثر فرو افتادن صخره ها و احتراق خود به خود است، با وجود این بسیاری از آتش سوزی های جنگل در اثر عوامل انسانی مانند آتش سوزی عمدی، سیگارهای دور انداخته شده، جرقه ابزار و وسایل و همچنین قوس های الکتریکی خطوط انتقال نیرو پدید می آیند.

در مناطقی که کشت متناوب انجام می گردد و زمین کشاورزی باید به سرعت برای کشت آماده گردد، قطع درختان و سوزاندن زمین ارزان ترین راه برای آماده سازی زمین برای کشت است. در مناطق جنگلی که در اثر قطع درختان زمین صاف شده است، احتمال آتش سوزی علف ها افزایش می یابد و جاده های متروکه ای که در اثر قطع درختان به وجود آمده و گیاهان در آن رشد نموده اند مانند راهروی آتش عمل می نمایند.

منبع: همشهری آنلاین

به "افزایش 30 درصدی آتش سوزی جنگل ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش 30 درصدی آتش سوزی جنگل ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید