راز رزمایش سه گانه ایران، انحصار منطقه از دستان آمریکا خارج شد

به گزارش وبلاگ پردازش هوشمند، خبرنگاران، گروه بین الملل- مریم خرمائی: از روز جمعه دریای عمان و اقیانوس هند شاهد رزمایش سه جانبه بی سابقه ای با حضور کشتی های جنگی و ناوگان های دریایی کشورهای چین، روسیه و همچنین ایران است.

راز رزمایش سه گانه ایران، انحصار منطقه از دستان آمریکا خارج شد

گفتنی است خلیج عمان آبراهی با اهمیت راهبردی ویژه است زیرا از طریق تنگه هرمز که حدود یک پنجم نفت جهان را از خود عبور می دهد، به خلیج فارس راه دارد.

این رزمایش 4 روزه که امنیت کمربند دریایی نام گرفته است با شعار تقویت امنیت و تجارت بین المللی به ویژه در خلیج فارس و تنگه هرمز برگزار می شود که روزانه شاهد نقل و انتقال 18 میلیون بشکه نفت است و از کلیدی ترین شاهراه های عبور انرژی جهان به شمار می رود.

در این رزمایش تمرینات تاکتیکی متنوعی از جمله نجات شناور درگیر حریق، آزادسازی شناور مورد تعرض و تیراندازی علیه اهداف تعیین در دریا توسط یگان های سه کشور انجام خواهد شد.

آنچه که از روز جمعه تا دوشنبه در آب های منطقه در جریان است را می توان پاسخی به اروپا و آمریکا تلقی کرد که طی ماه های گذشته با ادعای تامین امنیت انرژی، دست به تشکیل 2 ائتلاف نیم بند زدند چراکه عملاً هیچ یک آنگونه که باید مورد استقبال متحدان منطقه ای و فرامنطقه ای قرار نگرفت.

به عنوان مثال ائتلاف اروپایی به ابتکار عمل فرانسه نتوانست نظر مساعد آلمان را به خود جلب کند و ائتلاف آمریکایی نیز تا اینجا فقط از حمایت انگلیس، استرالیا، آلبانی، عربستان سعودی، امارات متحده عربی و بحرین برخوردار است و تا بین المللی شدن فاصله زیادی دارد.

واکنش های بین المللی به رزمایش مرکب ایران-روسیه-چین

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در توییتی برگزاری این رزمایش مشترک را حاکی از تعهد گسترده تر جمهوری اسلامی برای حفظ امنیت آبراه های مهم بیان کرد.

این درحالی است که روسیه این رزمایش را بی سابقه و در راستای همکاری و آموزش نیروهای دریایی توصیف کرده است.

به گفته وزارت دفاع روسیه، سه ناو وابسته به ناوگان دریایی بالتیک، یک تانکر، یک پاس ناو و یک ناو یدک کش برای مشارکت در این رزمایش اعزام شده اند.

دولت چین هم روز گذشته خاطرنشان کرد که یک ناوشکن مجهز به موشک های هدایت شونده را برای شرکت در این رزمایش چهار روزه به منطقه اعزام کرده است.

این درحالی است که چین تلاش کرد حتی الامکان به برآورد ها مبنی بر هشدارآمیز بودن پیام این رزمایش سرانجام دهد به همین دلیل، سخنگوی وزارت دفاع چین ترجیح داد تحولات اخیر منطقه را یک همکاری عادی نظامی بین نیروهای مسلح 3 کشور توصیف کند و بگوید این رزمایش لزوما با شرایط منطقه- که از تابستان امسال با انفجارهای بندر الفجیره، دریای عمان، حمله به آرامکو و تشکیل ائتلاف های موازی آبستن حادثه بوده است- ارتباطی ندارد.

گفتنی است چین در اواخر آبان ماه امسال نیز رزمایشی دریایی با عربستان سعودی برگزار کرد که این خود حاکی از تلاش پکن برای قدرت نمایی در برابر آمریکا به دور از جانبداری خاص از هر یک از کشورهای منطقه است.

با این حال رسانه های چینی موضع شدیدتری اتخاذ کرده و پنهان نمی کنند که این رزمایش هشداری به آمریکا است. به همین دلیل، نشریه دولتی گلوبال تایمزچین که نظرات و مواضع دولت پکن را بیان می کند در یادداشتی صراحتاً این رزمایش سه گانه را هشداری برای آمریکا دانست که به توانایی چین در حراست از ثبات در خلیج فارس کمک می کند.

به اذعان این نشریه چینی، این اقدام نشان می دهد که چین و روسیه به عنوان 2 قدرت بزرگ و مسئول در جهان، پس از خارج شدن آمریکا از برجام، از ایران و این توافق حمایت می کنند.

اما آمریکا هم در واکنش به رزمایش مشترک ایران، روسیه و چین مدعی شد می دانیم و رصد می کنیم. سخنگوی پنتاگون همچنین ادعاها مبنی بر لزوم حراست از حق آزادی کشتیرانی در آب های بین المللی را تکرار کرد.

پیام رزمایش از تعارف تا واقعیت

اما آیا می توان آنچه که این روزها دریای عمان و بخشی از اقیانوس هند شاهد آن است را فارغ از شعار صلح، دوستی و امنیت پایدار از طریق همکاری و اتحاد، حامل پیامی دیگر با لحنی به مراتب هشدارآمیزتر تلقی کرد؟

به گفته امیر دریادار دوم غلامرضا طحانی معاون عملیات نیروی دریایی ارتش ایران، این نخستین بار پس از پیروزی انقلاب اسلامی است که جمهوری اسلامی ایران رزمایش مرکبی با دو قدرت دریایی بزرگ جهان و در چنین سطحی برگزار می کند و قطعا کشورهایی که از نظر اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، دفاعی و امنیتی نزدیکی بیشتری با هم دارند، دست به دست هم می دهند تا برقراری امنیت و جمعی بودن آن میسر شود.

آیا می توان این اظهارنظر را به منزله تلاش برای ایجاد یک ائتلاف استراتژیک سه جانبه جدید در سطح منطقه تلقی کرد؟ پاسخ هرچه باشد، یک موضوع واقعیت دارد مبنی بر اینکه علیرغم همه تلاشی که آمریکا طی سال گذشته برای اعمال فشار علیه تهران انجام داد، ایران به سمت انزوای جهانی پیش نرفته و دوستانی استراتژیک در وزن دو قدرت جهانی یعنی چین و روسیه دارد.

ایران با قرار دریافت در کنار روسیه و چین هم به آمریکا و هم به کشورهای عرب خلیج فارس نشان داد اگرچه طرح صلح هرمز (امید) به عنوان راهکاری دیپلماتیک روی میز است، اما تهران در مواقع ضروری قادر به تشکیل ائتلاف های نظامی است و از این پس آنها باید در معادلات خود گزینه ائتلاف سازی ایران را نیز لحاظ کنند و این می تواند معادلات منطقه ای را وارد فاز جدیدی کند.

این نخستین بار نیست که ایران برای به رخ کشیدن قابلیت خود برای عبور از حصار آمریکا، به راهکارهای ابتکاری از این نوع روی می آورد. در 27 آذرماه نیز ایران میزبان دومین نشست گفتگوی امنیت منطقه ای با حضور دبیران و مشاوران امنیت ملی و مقامات عالی امنیتی کشورهای روسیه، چین، هند، افغانستان، تاجیکستان و ازبکستان بود. گفتنی است اولین نشست مهرماه سال گذشته انجام شد و در هر 2 مورد نیز دستور کار مبارزه با تروریسم در افغانستان بود.

این در حالی است که چارچوب گفتگوی امنیت منطقه ای به ابتکار ایران و در جریان نهمین نشست سوچی در مورد سوریه و مساله انتقال داعش توسط آمریکا به افغانستان پیشنهاد شد.

در 28 آذرماه نیز ایران در کنار ترکیه، قطر و مالزی در نشست کوالامپور با موضوع مسائل جهان اسلام شرکت کرد. نکته قابل توجه این نشست عدم دعوت از عربستان سعودی و دیگر متحدان این کشور بود که این خود نشان از تمایل برای به چالش کشیدن خودبزرگ بینی ریاض برای آقایی بر جهان اسلام دارد.

جایگاه چین برای ایران و دلیل حضور در رزمایش

در سال های تحریم ایران، چین نشان داد علیرغم همه تهدیدها حاضر به حفظ رابطه راهبردی با تهران است. البته نباید از نظر دور داشت که پکن هرگز رابطه هرچند کج دار و مریز با واشنگتن را فدای شراکت با تهران نمی کند مگر آنکه در این میان، پای تامین منافع ملی در میان باشد. با این حال، تهران به برخورداری از حمایت چین مطمئن است و تداوم خرید نفت ایران تضمینی در این رابطه است.

واقعیت این است که قدرت یابی چین با هدف به چالش کشیدن موقعیت جهانی آمریکا و در راستای متوازن کردن تقسیم قدرت در سطح بین الملل انجام می شود.

جسورانه ترین اقدام چین طی سال های اخیر، ایجاد اولین پایگاه خارجی این کشور در ساحل جیبوتی است که به دلیل اشراف بر تنگه راهبردی باب المندب و خلیج عدن و فاصله اندک تا تنگه هرمز، از موقعیت راهبردی برخوردار است. این پایگاه به طور رسمی به عنوان پشتیبان لجستیکی چین در عملیات مبارزه با دزدان دریایی به کار گرفته می شود.

از سوی دیگر، چین بزرگ ترین صادرکننده کالا است و بیشتر محموله ها را از طریق دریا منتقل می کند؛ به همین دلیل بر امنیت خطوط دریایی خود تاکید دارد. به نظر می رسد اجرای رزمایش با ایران نه تنها این فرصت را به چین می دهد که ماموریت های خود را مطابق با برنامه های مقابله با دزدی دریایی انجام دهد، بلکه توانایی های نظامی این کشور را در زمینه ای مثل منابع و کنترل خطوط انتقال انرژی که دارای منافع راهبردی است، به رخ بقیه می کشد. برای کشوری که دومین مصرف کننده بزرگ نفت در جهان است، منابع انرژی موجود در غرب آسیا جزء اولویت های امنیت ملی است.

همزمان، حضور چین در آب های خلیج فارس آن هم در شرایطی که نیروی دریایی آمریکا دائماً ادعای مالکیت پکن در دریای چین جنوبی را به چالش می کشد می تواند نوعی مقابله به مثل تلقی شود حال آنکه محصولات انرژی نیز نوعی کالای تجاری است و جنگ 2 کشور در این عرصه را نیز وارد فاز جدیدی می کند.

روسیه و تداوم یک رقابت راهبردی

در مواجهه با ائتلاف های موازی آمریکا و اروپا در تنگه هرمز، روسیه طرح امنیت گروهی خلیج فارس را ارائه داده است که هدف از آن ایجاد سازمان امنیتی در منطقه با مشارکت همسایگان و نظارت اعضای دائم شورای امنیت است.

طرح روس ها از آنجا که بر عدم مداخله کشورهای فرامنطقه ای در امور خلیج فارس تاکید دارد شباهت های زیادی به طرح صلح هرمز ارائه شده از سوی ایران دارد.

این در حالی است که از زمان وقوع بحران سوریه، مسکو خود را در مقام یک قدرت فرامنطقه ای تعیین کننده در حل مناقشات خاورمیانه معرفی کرده حال آنکه دایره نفوذ خود را به یمن و لیبی نیز بسط داده است. همزمان، این کشور در کنار ایران و چین از جمله چالش های پیش روی آمریکا در سال 2020 به ویژه در منطقه خاورمیانه معرفی شده و این موضوعی است که هفته گذشته، دیوید شنکر معاون وزارت خارجه آمریکا در مسائل مربوط به خاور نزدیک، به آن اذعان کرد.

روس ها اساساً سلسله اقداماتی را در پیش گرفته اند تا صف آرایی خود را در مقابل آمریکا که از سوریه شروع شده به آب های خلیج فارس توسعه دهند و نگذارند که حوزه نفوذ آمریکایی ها به سمت شمال آب های خلیج فارس امتداد یابد. از این رو برگزاری این رزمایش می تواند مسیری برای ایفای نقش و پررنگ شدن حضور این کشور تلقی شود.

از مجموع آنچه تا اینجا گفته شد می توان اینگونه برداشت کرد که برگزاری این رزمایش در شرایط فعلی که آمریکا و متحدان منطقه ای سعی به منزوی کردن ایران دارند، می تواند به نقطه تحول واقعی برای این کشور تبدیل شود. جایگاه جدیدی که ایران برای خود تعریف کرده از چندماه پیش با ساقط کردن پهپاد جاسوسی و فوق مدرن آمریکا و سپس توقیف نفتکش انگلیسی استناایمپرو ایجاد شد و اکنون با برگزاری این رزمایش در چنین سطح پیشرفته ای، تحکیم خواهد شد. اینکه در کنار مباحث نظامی، چه دستاوردهای سیاسی، امنیتی و اقتصادی در انتظار هر یک از 3 کشور شرکت کننده در این رزمایش است؛ امری است که به مرور زمان تعیین خواهد شد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "راز رزمایش سه گانه ایران، انحصار منطقه از دستان آمریکا خارج شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راز رزمایش سه گانه ایران، انحصار منطقه از دستان آمریکا خارج شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید