مشارکت گسترده در گرو اطلاع رسانی دقیق

در هر محله چهره ها و افراد سرشناسی سکونت دارند که اغلب بین مردم محبوب و مقبول هستند. منطقه 21 و محله هایش هم از این قاعده مستثنی نیستند.

مشارکت گسترده در گرو اطلاع رسانی دقیق

تعداد ورزشکاران و هنرمندان شناخته شده منطقه که مردم آنها را در زمین فوتبال یا روی پرده سینما و قاب تلویزیون دیده اند از تعداد انگشتان دو دست هم فراتر می رود. برای انتخابات شورایاری محله ها به سراغ تعدادی از این چهره های آشنا رفتیم و دیدگاه آنها را درباره شورایاری ها جویا شدیم. حرف مشترک تمام آنها لزوم آگاهی بخشی به مردم درباره نقش و کارکرد شورایاری هاست تا با احساس مسئولیت بیشتری در انتخابات شورایاری محله شان مشارکت نمایند.

مهدی شیری ـ بازیکن تیم ملی

  • محله آباد با نمایندگان پیگیر

شورایاری ها نقش مهمی در توسعه و آبادانی محله ها دارند؛ آنها به عنوان نمایندگان و منتخب مردم محله، پیگیر مسائل و کمبودهای محله می شوند و خواسته های شهروندان را از شهرداری و دیگر سازمان ها مطالبه می نمایند. اعضای شورایاری محله از بین افراد معتمد محلی انتخاب می شوند که مورد وثوق مردم هستند. شورایاران بدون چشمداشت اقتصادی، وقت و تخصص شان را در طبق اخلاص می گذارند که این موضوع ارزشمند است. باید قبول کنیم که کمتر کسی حاضر می شود برای حل مسائل دیگران از کار و زندگی خودش بزند و از این سازمان به آن سازمان برود و با دیگران سر و کله بزند. اما برخی از شورایاران، این از خودگذشتگی را دارند که برای حل مسائل مردم ساعت های متمادی در حال رفت و آمد به سازمان های مختلف باشند.

برای دور جدید انتخابات شورایاری ها بهتر است فقط کسانی کاندیدا شوند که وقت و زمان کافی برای رسیدگی و پیگیری مسائل مردم را دارند و در قالب گروهی متحد و منسجم کارها و وظایف مختلف را بین خودشان تقسیم نمایند تا محله ها با سرعت و قدرت بیشتری به سمت توسعه پیش بروند. بحث تخصص هم خیلی مهم است و هرکسی باید روی موضوع خاصی که روی آن اشراف و تسلط کامل دارد متمرکز شود. یکی دیگر از نکات مهم درباره شورایاری ها این است که مردم با وظایف و اختیارات شورایاری ها آشنا شوند تا در چهارچوب این وظایف از آنها توقع داشته باشند.

پویا دستمالچی ـ داور بین المللی کاراته و دبیر کمیته داوران استان تهران

  • درباره نقش شورایاری ها به مردم اطلاعات بدهیم

مشکل اصلی درباره شورایاری ها این است که من و اغلب مردم نمی دانیم که دقیقاً توضیح وظایف آنها چیست؟ در چه حیطه هایی می توانند ورود نمایند و برای چه کارهایی می توانیم به آنها مراجعه کنیم؟ در محله ما کارهای مختلف عمرانی و فرهنگی انجام می شود اما مثلاً من نمی دانم که کدامیک از آنها نتیجه و ثمره کار شورایاری هاست و کدامیک را شهرداری و اداره های دیگر به صورت مستقل و به عنوان وظایف کاریشان خودشان انجام داده اند! در نتیجه نمی توانم قضاوت و تحلیل درستی هم درباره نقش و تأثیرگذاری شورایاری ها در محله داشته باشم.

چند سال است که انتخابات شورایاری ها برگزار می شود و هر بار هم ما به دوستان یا آشنایان خودمان که کاندیدا شده اند رأی می دهیم، اما بسیاری از ما واقعاً نمی دانیم که آنها قرار است دقیقاً چه کارهایی انجام دهند. برای همین پیشنهاد و توصیه ام این است که مسئولان قبل از برگزاری انتخابات مردم را از نقش و صندلی شورایاری ها آگاه نمایند. وظایف و حیطه قانونی آنها را به مردم توضیح دهند تا مردم بدانند چه چیزهایی را می توانند از نمایندگانشان مطالبه نمایند و چطور و در چه مواردی باید به آنهایی که رأی داده اند مراجعه نمایند. قبل از هر چیز ضروری است شهرداری این دانش را به مردم بدهد تا آنها با احساس مسئولیت و آگاهی بیشتری در انتخابات مشارکت نمایند.

حمیدرضا طاهرخانی ـ بازیکن تیم ملی امید

  • آگاهانه انتخاب کنیم

مردم باید انتخابات شورایاری را جدی بگیرند و در آن مشارکت فعال و آگاهانه داشته باشند. شورایاری ها یا مجلس های محلی نمایندگان مردم محله هستند که از طرف آنها خواسته ها و مطالبات محلی را پیگیری می نمایند. هرچقدر شورایارانی که برگزیده می شوند افرادی تواناتر، دلسوزتر، فعال تر و دارای تخصص های بیشتری باشند، در نتیجه مسائل و کمبودها کمتر خواهد شد. بنابراین ضروری است تا مردم با چشم باز و آگاهانه انتخاب نمایند و رأی بدهند و در قبال انتخابی که دارند احساس مسئولیت داشته باشند. اگر آنها در انتخاب شورایاران احساس مسئولیت ننمایند، نباید انتظاری از افرادی که رأی می آورند، داشته باشند. از طرف دیگر کسانی باید برای حضور در شورایاری های محلی کاندیدا شوند که توانایی و فرصت انجام وظایف محول شده را داشته باشند و می توانند گره ای از کار مردم محله باز نمایند. یکی از موارد تأثیرگذاری که می تواند باعث افزایش مشارکت مردم و احساس مسئولیت آنها در قبال شورایاری ها شود، این است که دقیقاً به آنها بگوییم شورایاری برای چیست، چه کارهایی می نماید و چه اختیاراتی دارد.

طوفان مهردادیان ـ بازیگر سینما و تلویزیون

  • متناسب با مأموریت شورایاری ها به آنها قدرت بدهیم

هنوز خیلی از مردم نمی دانند که شورایاری ها یا همان مجلس های محلی چه وظایف و نقش و اختیاراتی در اداره محله ها دارند. شورایاری ها در دوره های گذشته کارها و خدمات زیادی برای محله ها انجام داده و توانسته اند برخی از مسائل و کمبودهای ریز و درشت را رفع نمایند. مانند هر نهاد انتخابی دیگری شورایاری ها هم در این سال ها نقاط ضعف و قوتی داشته اند. برخی از این نقاط ضعف به خود فرد و شورایار برمی شود و برخی هم در اثر اختیارات و محدودیت های قانونی است که برای شورایاران تعریف شده است. در نتیجه برای رفع شدن مسائل و کمبودهای گذشته هم باید افراد توانمندتر راهی شورایاری ها شوند و هم ضروری است که در اختیارات، مسئولیت ها و وظایف آنها بازنگری اساسی اجرا شده و تجدیدنظر شود. باید متناسب با مأموریت ها و اهدافی که برای شورایاری ها تعریف نموده ایم به آنها اختیارات و قدرت اجرایی بدهیم. فکر می کنم شورایاری ها باید بیش از پیش، چه توسط مردم و چه توسط مسئولان، مهم و جدی گرفته شوند. این جدی دریافت هم در انتخابات و میزان مسئولیت و قدرتی که به شورایاران داده می شود نمود پیدا می نماید. ضروری است درباره شورایاری ها تبلیغات و درباره آنها توضیحات بیشتری به مردم داده شود.

جمعیت ناحیه یک: 125248

جمعیت ناحیه 2: 34164

جمعیت ناحیه 3:26909

منبع: همشهری آنلاین

به "مشارکت گسترده در گرو اطلاع رسانی دقیق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشارکت گسترده در گرو اطلاع رسانی دقیق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید