18 اثر منقول قم در فهرست آثار ملی ثبت شد

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم گفت: 18 اثر منقول قم در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

18 اثر منقول قم در فهرست آثار ملی ثبت شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم، حمید یزدانی مدیرمکل میراث فرهنگی استان با اعلام این خبر گفت: در جلسه کمیته ثبت آثار منقول سازمان میراث فرهنگی که با حضور کارشناسان، صاحب نظران و مسئولان مربوطه برگزار گردید 18 اثر منقول قم واجد ارزش ثبت در فهرست ملی میراث منقول شناخته شدند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم ادامه داد: از این تعداد 17 اثر مربوط به سفالینه های به دست آمده از کاوش های باستان شناسی استان در تپه صرم و یک مورد هم مربوط به تپه باستانی قلی درویش است.

یزدانی اضافه نمود: کاسه زنگی شکل با سه پایه از محوطه قلی درویش مربوط به عصر آهن I و انواع قوری، خمره با تزئینات سر قوچ، پارچ دسته قوچی، کاسه زنگی شکل، انواع جام، لیوان دهانه تخم مرغی و اشکال مختلف کوزه متعلق به محوطه باستانی صرم است.

او گفت: تپه صرم مربوط به 3500 سال قبل است که در نزدیکی روستای صرم در بخش کهک واقع شده و از مهمترین محوطه های عصر آهن ایران و فرهنگ سفال خاکستری ایران مرکزی است. این اثر در تاریخ 29 تیر 1378 با شماره ثبت 2344 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

یزدانی تاکید نمود: حدود 15 هزار شی ء تاریخی در استان قم وجود دارد که هفته گذشته نیز 15 اثر منقول به همت معاونت میراث فرهنگی استان در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

منبع: میراث آریا

به "18 اثر منقول قم در فهرست آثار ملی ثبت شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "18 اثر منقول قم در فهرست آثار ملی ثبت شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید