ابتلا به بیماری های وحشتناک با استعمال سیگار

به گزارش وبلاگ پردازش هوشمند، استعمال سیگار می تواند عامل اصلی ابتلا به انواع سرطان در افراد و حتی مرگ آن ها گردد.

ابتلا به بیماری های وحشتناک با استعمال سیگار

به گزارش وبلاگ پردازش هوشمند از وبلاگ پردازش هوشمند، سیگار کشیدن شما را می کشد، اما قبل از مرگ بیماری های بسیار وحشتناکی ناشی از سیگار کشیدن، شما را تهدید می نماید. در ادامه این مطلب بعضی از بدترین بیماری های ناشی از سیگار کشیدن بیان شده است:

1. سرطان ریه

افراد بر اثر سرطان ریه بیش از هر عامل دیگری می میرند. سیگار کشیدن عامل ابتلا به سرطان ریه است. این عامل 87 درصد مرگ های ناشی از سرطان ریه را شکل می دهد.

2. بیماری انسدادی مزمن ریوی (COPD)

COPD یک بیماری انسدادی ریه است که نفس کشیدن را سخت می نماید. این بیماری باعث ناتوانی طولانی مدت و مرگ زودرس می گردد.

ابتلا به COPD با ایجاد سختی در انجام فعالیت روزمره، آغاز شده و معمولاً بدتر می گردد، تا این که بالا رفتن از یک پله کوتاه یا حتی راه رفتن برای فرد، طاقت فرسا یا غیرممکن گردد.

حدود 80 درصد کل ابتلا به COPD ناشی از استعمال سیگار است. COPD چهارمین علت اصلی مرگ و میر در ایالات متحده است.

3. بیماری قلبی

سیگار کشیدن تقریباً به همه اعضای بدن از جمله قلب آسیب می رساند. سیگار کشیدن می تواند باعث انسداد و باریک شدن عروق گردد، که به این معنی است که خون و اکسیژن کمتری به قلب شما جریان می یابد. وقتی میزان مصرف سیگار در ایالات متحده کاهش یافت، میزان بیماری های قلبی نیز کم شد. با این حال، بیماری قلبی همچنان علت مرگ در ایالات متحده است.

4. سکته مغزی

از آنجا که سیگار کشیدن بر عروق تأثیر می گذارد، می تواند باعث سکته مغزی گردد. سکته مغزی زمانی اتفاق می افتد که خون رسانی به مغز شما به طور موقت مسدود گردد.

سلول های مغز از اکسیژن بی بهره شده و آغاز به مردن می نمایند. سکته مغزی می تواند باعث فلج شدن، اختلال در گفتار، تغییر عملکرد مغز و مرگ گردد. سکته مغزی پنجمین علت اصلی مرگ و میر در ایالات متحده و علت اصلی ناتوانی عظیمسالان است.

5. آسم

آسم یک بیماری مزمن ریوی است که انتقال هوا به داخل ریه ها را سختتر می نماید. از آنجا که دود سیگار باعث مجاری تنفسی می گردد، می تواند باعث حملات ناگهانی و شدید آسم گردد. آسم یک بیماری جدی است که نزدیک به 25 میلیون آمریکایی را درگیر می نماید.

6. اثرات فراوری مثل در زنان

سیگار کشیدن می تواند باعث بارداری خارج رحمی در زنان گردد، این زمانی است که تخمک بارور شده در جایی غیر از رحم کاشته می گردد. تخمک نمی تواند زنده بماند و در صورت عدم درمان می تواند تهدید نماینده زندگی مادر باشد. سیگار کشیدن همچنین باعث کاهش باروری می گردد، به این معنی که بارداری را سختتر می نماید.

7. نوزادان نارس و کم وزن

اثرات سیگار کشیدن نه تنها بر سلامت مادر، بلکه بر کودک او نیز تأثیر می گذارد. سیگار کشیدن در دوران بارداری می تواند باعث به جهان آمدن نوزادان زودرس و یا با وزن کم گردد. نوزادانی که خیلی زود یا خیلی کوچک به جهان می آیند خطر عوارض سلامتی و حتی مرگ را افزایش می دهند.

8. دیابت

در صورت سیگار کشیدن به احتمال زیاد به دیابت نوع 2 مبتلا می شوید. خطر ابتلا به دیابت نوع 2 در افراد سیگاری 30 تا 40 درصد بیشتر از افراد غیر سیگاری است.

علاوه بر این، سیگار کشیدن احتمال ابتلا به بیماری های قلبی و کلیوی، جریان خون ضعیف در پا ها (که منجر به عفونت و قطع شدن احتمالی می گردد)، کوری و آسیب عصبی را افزایش می دهد.

9. نابینایی، آب مروارید و تخریب ماکولای وابسته به سن

سیگار کشیدن می تواند به چشمان شما آسیب برساند و منجر به کاهش بینایی گردد. انحطاط ماکولای وابسته به سن در اثر سیگار کشیدن ایجاد می گردد. این مهمترین علت نابینایی در عظیمسالان 65 سال به بالا است.

10. ابتلا به انواع سرطان ها

کسانی که سیگار می کشند به احتمال زیاد به سرطان مبتلا می شوند. اکنون می دانیم که استعمال دخانیات حداقل ده نوع سرطان از جمله سرطان روده عظیم، دهانه رحم، کبد، معده و سرطان پانکراس را ایجاد می نماید و میزان بقای بیماران سرطانی پروستات را کاهش می دهد.

منبع: جام جم آنلاین

به "ابتلا به بیماری های وحشتناک با استعمال سیگار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابتلا به بیماری های وحشتناک با استعمال سیگار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید