خطری که با افزایش گازهای گلخانه ای خلیج فارس را تهدید می نماید ، اسیدی شدن در انتظار خزر

محققان پژوهشگاه اقیانوس شناسی در شرایطی که خطر اسیدی شدن دریاها و اقیانوس ها به دلیل افزایش گازهای گلخانه ای تبدیل به نگرانی جهانی شده است تاکید کردند در صورت ادامه دار بودن روند افزایشی گازهای گلخانه ای، خلیج فارس به شرایط اسیدی شدن نزدیک خواهد شد.

خطری که با افزایش گازهای گلخانه ای خلیج فارس را تهدید می نماید ، اسیدی شدن در انتظار خزر

به گزارش ایسنا، دکتر ابوالفضل صالح، عضو هیأت علمی پژوهشگاه اقیانوس شناسی و علوم جوی، پدیده اسیدی شدن اقیانوس ها را یکی از موضوعات روز جهان دانست که به دلیل افزایش مصرف سوخت های فسیلی رخ می دهد و گفت: به ویژه در دوره صنعتی شدن به دلیل افزایش یافتن میزان دی اکسید کربن در اتمسفر، مقدار زیادی از این گاز گلخانه ای هر ساله وارد اقیانوس ها می گردد.

وی ادامه داد: بر اثر واکنش هایی که دی اکسید کربن با آب اقیانوس ها انجام می دهد، اسید کربنیک فراوری می گردد و در نهایت آب دریاها و اقیانوس ها اسیدی تر از گذشته خواهد شد و از آنجایی که روند اسیدی تر شدن آب اقیانوس ها نسبت به سال های قبل تشدید شده، این موضوع نگرانی هایی را در جامعه جهانی ایجاد نموده است.

صالح، اسیدی شدن دریاها را باعث بروز تأثیرات منفی به ویژه بر روی اکوسیستم دریایی دانست و یادآور شد: پیش بینی می گردد که اگر روند اسیدی شدن ادامه پیدا کند، بسیاری از گونه ها به ویژه گونه های جانوری که از کربنات کلسیم برای ساختن اسکلت و یا پوسته محافظ خود استفاده می نمایند، در معرض خطر و تهدید قرار می گیرند.

این محقق حوزه اقیانوس، آب سنگ های مرجانی، جلبک های آهکی، دو کفه ای ها، نرم تنان دریایی و بسیاری از جانوران کف زی و شناور زی مانند پلانکتون ها و حتی بعضی از گونه های ماهیان که مستقیماً از ساختارهای کربنات کلسیم استفاده می نمایند را از جمله موجوداتی دانست که تحت تأثیر اثرات منفی اسیدی شدن دریاها قرار دارند.

این عضو هیأت علمی پژوهشگاه اقیانوس شناسی و علوم جوی افزود: مطالعاتی که ما در خلیج فارس و دریای عمان انجام دادیم، نشان می دهد در شرایط فعلی این دو محیط دریایی از نظر اسیدی بودن فعلاً با مسائل حادی روبرو نیستند و شرایط از این لحاظ مساعد است.

وی در عین حال اعلام کرد: خلیج فارس مانند سایر محیط های دریایی جهانی در صورتی که روند افزایشی گاز گلخانه ای دی اکسید کربن در اتمسفر ادامه پیدا کند، در آینده ای نه چندان دور به شرایط بحرانی اسیدی شدن نزدیک خواهد شد.

  • مهمترین دلایل مرگ مرجان های خلیج فارس

صالح در مورد مرگ مرجان های خلیج فارس، تاکید نمود: در شرایط فعلی بیشترین تهدید برای مرجان های دریایی، تهدید گرمایش است؛ چراکه انتشار گازهای گلخانه ای مانند دی اکسید کربن در اتمسفر چند اثر منفی را همزمان دارد که از آن جمله می توان به اسیدی شدن دریاها و اقیانوس ها اشاره نمود که این امر موجب تغییر در شیمی دریاها می گردد.

وی گرم شدن دریاها و اقیانوس ها را از دیگر پیامدهای افزایش گازهای گلخانه ای دانست و گفت: در چنین شرایطی دمای سطحی آب دریاها افزایش پیدا می نماید و آنچه که بیش از همه مرجان های خلیج فارس را تهدید می نماید و باعث سفیدشدگی آنها به ویژه در ماه های گرم سال می گردد، عبور دما از آستانه تحمل مرجان ها است.

به گفته وی، اگر این فرآیند ادامه دار باشد و برای چند هفته در تابستان به طول بینجامد، منجر به سفید شدن مرجان ها می گردد و اگر فرآیند طولانی تر گردد، این روند منجر به مرگ و میر مرجان ها در خلیج فارس خواهد شد.

صالح اظهار کرد: از سوی دیگر گرم شدن آب های سطحی، مقدار و سطح اکسیژن را در آب های عمیق دریاها و یا اقیانوس ها کاهش می دهد که این امر نیز خطر دیگری است که محیط های دریایی را تهدید می نماید.

  • آیا دریای خزر در معرض اسیدی شدن واقع شده است

این عضو هیأت علمی با تاکید بر اینکه تمام محیط های دریایی و بدنه آبی کره زمین از جمله دریاها و اقیانوس ها تحت تأثیر اسیدی شدن قرار دارند، اعلام کرد: دریای خزر نیز از این امر مستثنی نیست؛ ولی احتیاج است مطالعات بیشتری در این زمینه انجام گردد.

وی با بیان اینکه محیط دریای خزر یک محیط بسته محسوب می گردد، یادآور شد: بر این اساس مطالعات اسیدی شدن بر روی دریای خزر احتیاج به مطالعات پایه ای به ویژه در زمینه شیمی دریای خزر دارد.

  • اثرات سیلاب ها بر کاهش گرمایش آب

صالح در پاسخ به این سوال که آیا سیلاب های اخیر موجب کاهش میزان گرم شدن آب آب های ساحلی کشور شده است یا خیر، گفت: افزایش ورودی رودخانه های فصلی و یا دائمی به محیط های دریایی به ویژه در زمانی که به صورت کوتاه مدت و برهه ای است، تأثیرات کوتاه مدت و منطقه ای و محدود بر محیط های دریایی دارد.

این محقق حوزه دریا، با اشاره به مطالعات میدانی بعد از رخداد سیلابی اخیر، گفت: در یکی از گشت های تحقیقاتی که در خلیج فارس و اردیبهشت ماه سال جاری انجام دادیم، تأثیر سیلاب ها را تا حتی 50 کیلومتر دور از ساحل در دهانه اروندرود مشاهده کردیم.

وی افزایش کدورت آب و کاهش شوری آب را از پیامدهای وارد شدن آب سیلابی به درون خلیج فارس و دریای عمان دانست و تاکید نمود: ولی این تأثیرات کوتاه مدت است و می توان گفت در بلندمدت این سیلاب ها در وضعیت محیط دریایی مانند خلیج فارس اثری نخواهد داشت.

منبع: همشهری آنلاین

به "خطری که با افزایش گازهای گلخانه ای خلیج فارس را تهدید می نماید ، اسیدی شدن در انتظار خزر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطری که با افزایش گازهای گلخانه ای خلیج فارس را تهدید می نماید ، اسیدی شدن در انتظار خزر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید