دست خالی الحریری در ملاقات با عون

یک روزنامه لبنانی بیان کرد، سعد الحریری به ملاقات رئیس جمهور رفته و کوشش نموده آرای ائتلاف وی را کسب کند، اما نتیجه این ملاقات منفی بوده و احتمال می رود آرای الحریری در جلسه امروز کمتر از 60 عدد باشد.

دست خالی الحریری در ملاقات با عون

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، پایتخت لبنان بیروت پس از درگیری های شدید دیشب (یکشنبه شب) میان معترضان و نیرو های امنیتی در اطراف ساختمان مجلس بالاخره آرام شد و قرار است امروز جلسه مجلس ویژه انتخاب نخست وزیر برگزار گردد.

روزنامه الاخبار در گزارشی در همین خصوص نوشت، راستا رایزنی های مجلسی برای مأمور کردن نخست وزیر هموار نیست و داده ها تا ساعات پایانی دیشب حکایت از آن دارد که سعد الحریری می تواند کمتر از 60 رأی از مجموع 128 رأی را کسب کند، اما در گام بعدی تشکیل دولت تقریبا محال است، زیرا شرایط و عوامل برای این امر به بن بست رسیده است.

الاخبار در ادامه گزارش داد: از نظر سیاسی، از زمان تأخیر در موعد رایزنی های مجلسی، سقف مذاکره در تیم های اصلی 8 مارس-التیار الوطنی الحر تغییر ننموده است. التیار مشارکت در هر دولتی به ریاست الحریری را رد می نماید، یا دولت تکنوکرات که رئیس و وزرای آن همه از افراد متخصص باشند یا مشارکت جبران باسیل مانند مشارکت الحریری. بر همین اساس میشل عون رئیس جمهور در کنار جریان متبوعش العهد ایستاده بدون آنکه به الحریری وعده مشارکت به وسیله وزرایش را بدهد. حزب الله و امل به دلیل ملاحظات داخلی و خارجی به سمت دولتی با مشارکت سعد الحریری یا هر فرد مورد تأیید وی تمایل دارند.

این روزنامه اضافه نمود، از نظر مردمی نیز تظاهرات دو روز گذشته نشان داد الحریری همچنان شامل شعار کلن یعنی کلن است و مردم خواهان کناره گیری تمامی سران سیاسی فعلی هستند.

الاخبار ادامه داد: این درگیری سیاسی و مردمی قبل از شروع رایزنی های مجلسی، کشور را به سمت سناریویی واحد سوق می دهد. اگر هیچ موضوع غافلگیرانه ای که منجر به تعویق رایزنی ها نگردد، رخ ندهد الحریری نخست وزیر مکلف خواهد شد، اما زمان تشکیل دولت بستگی به بحرانی دارد که ممکن است هفته ها و چه بسا ماه ها طول بکشید و کشور را به سمت سقوط حتمی سوق دهد آنهم در سایه پیش بینی هایی که گفته می گردد اگر دولت الحریری تشکیل هم گردد رأی اعتماد نخواهد گرفت.

فضای منفی ملاقات عون-الحریری و هشدار نبیه بری

بر اساس این گزارش، با ادامه فشار ها شنبه شب ملاقاتی به دور از چشم رسانه ها میان عون و الحریری برگزار گردید و بر اساس گفته منابع مطلع فضای این ملاقات کاملا منفی بود. سعد الحریری در این ملاقات کوشش کرد عون را آرام کند و بگوید آنچه رخ داد علیه او یا العهد نیست، اما این اظهارات هیچ تأثیری بر عون نداشت.

الاخبار سپس نوشت، در این ملاقات الحریری کوشش کرد که عون را قانع کند با مداخله نزد فراکسیون لبنان القوی به ریاست جبران باسیل، آرای این فراکسیون را کسب کند، اما عون مطمئن بود که این فراکسیون به الحریری رأی نخواهد داد. رئیس جمهور لبنان همچنین پاسخ واضحی درباره مشارکت در دولت با یک یا چند وزیر ندارد.

الحریری در همان شب نبیه بری رئیس مجلس هم ملاقات داشت و در ملاقات مذکور درباره پیشنهاد هایی بری بحث و گفتگو شد.

بر اساس این گزارش، الحریری در روز های گذشته با تعدادی از نمایندگان التیار الوطنی بویژه آن هایی که زیاد تحت تأثیر باسیل نیستند، تماس داشته و کوشش نموده آرای آن ها را کسب کند، اما التیار تأکید نموده که مشارکت در دولتی به ریاست الحریری محال است. اما بامداد امروز القوات اللبنانیه بیان کرد که کسی را برای نخست وزیری مأمور نمی نماید و ممکن است آرای اکتسابی الحریری به کمتر از 60 عدد برسد.

از سوی دیگر نبیه بری رئیس مجلس لبنان بیان کرد: الحریری امروز مأمور به تشکیل کابینه خواهد شد، اما تشکیل دولت بسیار سخت خواهد بود.

بری ضمن اعلام اینکه تشکیل دولت اولین گام برای نجات کشور است، به الاخبار گفت، تشکیل دولت باید هر چه سریعتر انجام گردد، زیرا کشور در برابر چالش های خطرناکی قرار گرفته است و خطر گرسنگی وجود دارد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "دست خالی الحریری در ملاقات با عون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دست خالی الحریری در ملاقات با عون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید