رایزنی فرانسه و آمریکا درباره همکاری در تنگه هرمز، عقب نشینی واشنگتن از توقیف نفتکش ایران

به گزارش وبلاگ پردازش هوشمند، وزیر دفاع آمریکا بعد از عقب نشینی از توقیف نفتکش ایران میخواهد با فرانسه درباره همکاری در تنگه هرمز بحث و گفتگو کند.

رایزنی فرانسه و آمریکا درباره همکاری در تنگه هرمز، عقب نشینی واشنگتن از توقیف نفتکش ایران

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ پردازش هوشمند، مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا گفته که طرحی روی میز او برای توقیف نفتکش ایران، آدریان دریا قرار ندارد.

این کشتی که سابقاً نامش گریس 1 بود روز 4 جولای در سواحل جبل الطارق توسط تقنگداران نیروی دریایی انگلیس توقیف شد. دولت محلی جبل الطارق 15 اوت این کشتی را علی رغم درخواست آمریکا برای ادامه توقیف آزاد کرد.

اسپر در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا آمریکا قصد توقیف این کشتی را دارد گفت: ما درباره برنامه هایمان صحبت نمی کنیم، ولی در حال حاضر هیچ طرحی روی میز من برای انجام چنین اقدامی قرار ندارد.

واشنگتن، به کشورها درباره هر گونه یاری به این کشتی هشدار داده و گفته که انجام چنین اقدامی، آن کشور یا گروه را در معرض تحریم های آمریکا قرار خواهد داد.

در تحولی دیگر، یک مقام ارشد وزارت دفاع آمریکا آدینه گفته مارک اسپر قرار است با همتای فرانسوی خود درباره همکاری در خلیج فارس و تنگه هرمز رایزنی کند. دولت آمریکا قبلاً اعلام نموده قصد تشکیل یک ائتلاف دریایی با مأموریت محافظت از کشتی ها هنگام تردد در خلیج فارس و تنگه هرمز را دارد. کشورهای اروپایی از جمله فرانسه و آلمان درخواست آمریکا برای مشارکت در این ائتلاف را رد نموده اند.

مقام آمریکایی به وبلاگ پردازش هوشمند گفت: ما این را می دانیم که مشارکت در آزادی تردد دریایی برای فرانسه منفعت دارد و به دنبال راه هایی خواهیم بود تا از این نفع، برای هماهنگی بهتر طرح خودمان استفاده کنیم.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "رایزنی فرانسه و آمریکا درباره همکاری در تنگه هرمز، عقب نشینی واشنگتن از توقیف نفتکش ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رایزنی فرانسه و آمریکا درباره همکاری در تنگه هرمز، عقب نشینی واشنگتن از توقیف نفتکش ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید