رکوردشکنی تاریخی بورس تهران زیر ذره بین

خبرنگاران: روز گذشته دماسنج اصلی بورس تهران با رشد 2/ 1 درصدی رکورد تاریخی را شکست؛ در حالی که نماگر هم وزن با 4/ 2 درصد رشد همچنان در بازدهی پیشتاز بود.

رکوردشکنی تاریخی بورس تهران زیر ذره بین

به گزارش خبرنگاران آنالیز بازدهی صنایع مختلف بورسی از ابتدای امسال و طی هفته گذشته نگرانی از ورود به مناطق حباب خیز در رابطه با بعضی از گروه های سهامی را تشدید نموده است. به حاشیه رفتن مبانی بنیادی سودآوری، در پی چیره شدن نگرانی ها از وقوع رکود در اقتصاد جهانی، سبب شده تا این گروه ها همچنان در کانون توجه بورس بازان باشند.

دماسنج اصلی بورس تهران در روز گذشته با جهشی دیگر کانال 266 هزار واحدی را فتح کرد تا بازدهی آن از ابتدای سال به 49 درصد برسد. محور رشد بازار سهام طی چند هفته اخیر نه مبانی بنیادی بلکه بهانه هایی مانند افزایش سرمایه و تجدید ارزیابی دارایی شرکت ها بوده است، به همین دلیل طی این مدت شاهد جهش شاخص بسیاری از صنایع بودیم، به طوری که بازدهی نماگر هموزن با تاثیر یکسان نمادها از ابتدای سال به حدود 119 درصد رسیده است. در معاملات روز گذشته بازار سهام دماسنج اصلیبورس تهران با رشدی 3186 واحدی (معادل 2/ 1 درصد) به بالاتر از 266 هزار واحد رسید. در همین حال نماگر هموزن رشد 4/ 2 درصدی را تجربه کرد. به نظر می رسد همچنان اقبال سهامداران به شرکت های کوچک بورسی بیشتر است. در بسیاری از این گروه ها و به صورت خاص تمرکز بر بعضی نمادهای کوچک با تاکید بر ارزش روز دارایی ها رجحان گرفته است. این در حالی است که افزایش سرمایه و تجدید ارزیابی دارایی ها لزوما و به خودی خود تاثیری بر تغییر عملکرد و سودآوری شرکت ها ندارد. در نتیجه رشدقیمتی سهام با بهانه هایی از این قبیل موجب افزایش نگرانی تحلیلگران از تشکیل حباب قیمتی در بعضی از نمادها شده است.

خودروسازان، کانون اصلی شایعه های تجدید ارزیابی

از جمله صنایعی که از این منظر قابل نگرش است باید به صنعت خودرو اشاره نمود. شاخص گروه خودرو و قطعات در حالی از ابتدای امسال رشد بیش از 83 درصدی را تجربه نموده که صورت اقتصادی سه ماهه و گزارش های ماهانه این شرکت ها خبر از ضعیف شدید فراوری و زیان سنگین شرکت های ساخت خودرو و قطعات می دهد. بهانه اصلی رشد 10 درصدی شاخص صنعت خودرو از ابتدای هفته جاری همچنان تجدید ارزیابی دارایی های شرکت های این گروه، به خصوص ایران خودرو و شرکت های تابعه است.

لاستیک سازان؛ یک پیشامد و یک انتظار

نمادهای لاستیک سازی از جمله نمادهایی هستند که طی این مدت رشدهای بالایی را در قیمت سهام خود منعکس نموده اند به طوری که بازدهی این صنعت از ابتدای سال به نزدیکی 81 درصد رسیده است. فراورینمایندگان لاستیک خودرو برای وارداتکائوچوی طبیعی به عنوان ماده اولیه، ارز دولتی دریافت می نمایند. به نظر می رسد در شرایطی که دولت در کوشش برای ساماندهی منابع ارزی خود و در حال حذف تدریجی دلار 4200 تومانی از معادلات صنایع مختلف است، لاستیک سازی اولویت بالایی برای عدم تخصیص این ارز داشته باشد. همچنین لاستیک سازان در تیر ماه مجوز افزایش نرخ 22 درصدی را دریافت نموده اند که در صورت ثبات هزینه ها این افزایش نرخ می تواند موجب جهش سودآوری این شرکت ها گردد. البته در 3 ماهه ابتدایی امسال لاستیک سازها عملکرد متفاوتی از یکدیگر داشتند به طوری که بعضی بنگاه های این گروه شاهد رشد محسوس سودآوری نسبت به سال گذشته بودند. از طرفی دیگر بعضی از این شرکت ها عملکرد چندان چشمگیری به نمایش نگذاشتند. با این حال متوسط قیمت ها در این صنعت از ابتدای هفته جاری رشد 4/ 8 درصدی را تجربه نموده است. گزارش های ماهانه این گروه که در روزهای میانی هفته آینده منتشر می گردد می تواند نکات مهمی را از لحاظ نرخ های جدید فروش و تاثیر آن بر حجم عملیات در بر داشته باشد.

دارویی ها در محک ارزندگی

شاخص صنعت گروه داروسازی از ابتدای سال رشد 106 درصدی را تجربه نموده است. همچنین طی هفته جاری متوسط قیمت ها در این گروه رشد 7 درصدی را تجربه نموده است. پس از اعلام آنالیز حذف ارز 4200 تومانی داروسازی توسط وزیر بهداشتشرکت های این گروه رشدهای قابل توجهی را تجربه کردند. البته چند روز پس از این اظهار نظر معاونت کل وزارت بهداشت از مسائل حذف ارز ارزان گفت و به اولویت بالای دارو در دریافت این ارز اشاره نمود. این مساله سبب شد تا موج صعودی قدرتمند این گروه تا حدودی متوقف گردد و به خصوص روند یکدست صعودی همه نمادها به مانع بر بخورد. با این حال افزایش چندباره نرخدارو از ابتدای سال موجب رشد سودآوری این شرکت ها شده است به طوری که اغلب شرکت های این گروه در فصل بهار امسال افزایش سودآوری قابل توجهی نسبت به مدت مشابه و میانگین فصلی سال قبل داشته اند. با این حال رشدهای جهش وار قیمت سهام سبب می گردد تا توازن میان رشد سودآوری و قیمت سهام به دقت و آنالیز های بیشتری احتیاج داشته باشد.

سرنوشت نامعلوم نرخ شکر

از دیگر صنایعی که اولویت بالایی برای حذف دلار با نرخ مرجع یا دولتی دارند، صنعت قند و شکر است. نماگر صنعت قند و شکر از ابتدای سال رشد 110 درصدی داشته است. همچنین این شاخص در هفته جاری صعود 5/ 3 درصدی را به ثبت رسانده است. دو مساله مهم در رابطه با بنگاه های فراورینماینده قند و شکر همچنان بلاتکلیف مانده است. حذف ارز 4200 تومانی از واردات شکر خام و معین سقف مصوب فروش این محصول در امسال از جمله مسائلی است که ابعاد سودآوری صنعت به شدت به آن وابسته است. به عبارتی دیگر دو پیشران اصلی این گروه در جهت صعودی طی ماه های اخیر همین دو مقوله هستند. یکی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر سودآوری این دسته از شرکت های بورس تهران معین نرخ مصوب قند و شکر در شهریور ماه است. انتظار می رود با فرارسیدن فصل برداشت چغندر به عنوان ماده مصرفی این صنعت رایزنی ها برای معین نرخ این محصول به خاتمه برسد. سودآوری سال 98 شرکت های قندی وابسته به چانه زنی آنها در ماه آینده برای نرخ های جدید است.

سیمانی ها در گیرودار کشش قیمتی تقاضا

گروه سیمان سازی از دیگر گروه هایی است که طی مدت سپری شده از امسال با رشد فزاینده قیمت ها همراه بوده است. به طوری که از ابتدای سال شاخص این صنعت 101 درصد رشد داشته است. شرکت های سیمانی در تیر ماه مجوز افزایش نرخ بیش از 30 درصدی برای فروش سیمان خاکستری دریافت کردند. با این حال مساله مهم در رابطه با این گروه حفظ سطوح نرمال فروش ضمن افزایش نرخ است. این مساله به خصوص در رابطه با شرکت هایی که بازار فروش آنها کاملا به داخل کشور وابسته است اهمیت پیدا می نماید. در صورت ثبات هزینه ها و همچنین عدم کاهش فراوری و فروش، این دسته از شرکت ها در امسال امکان رشد محسوس سودآوری را خواهند داشت. معامله گران در هفته جاری بار دیگر اشتیاق بالایی به خرید سهام سیمانی نشان دادند. به طوری که نماگر صنعت سیمان در این هفته رشد 8 درصدی را تجربه کرد.

بازی چندگانه در گروه محصولات غذایی

موج تورمی که کشور را در بر گرفته موجب افزایش چند باره نرخ مواد غذایی از سال گذشته تا کنون شده است. افزایش قیمتخوراکی ها از جمله ریشه های اقبال سهامداران به شرکت های غذایی هم بوده است. به طوری که از ابتدای امسال شاخص صنعت غذایی رشد حدود 126 درصدی را تجربه می نماید. بعضی از این شرکت ها دریافت نماینده ارز دولتی هستند و در صورت عدم دریافت این ارز، وابسته به نرخ مصوب جدید، می توانند با جهش یا افت شدید در سودآوری همراه شوند. این گروه از ابتدای هفته جاری رشدی بالغ بر 8 درصد در متوسط قیمت ها را تجربه نموده است.

بنگاه های بزرگ و بهانه های کوچک

گروه دیگری از شرکت های بورسی که طی این مدت کم توجه به دلایل بنیادی رشدهای قیمتی بالایی را تجربه نموده اند، بانک ها و موسسات اعتباری هستند. متوسط قیمت ها در گروه بانکی در حالی از ابتدای سال بیش از 48 درصد رشد داشته است که طی یکی دو هفته اخیر بار دیگر شایعات تجدید ارزیابی دارایی ها در رابطه با بعضی از نمادهای گروه شدت گرفته است. دو غول مخابراتی بورس تهران دیگر شرکت هایی هستند که از ابتدای سال به بهانه تجدید ارزیابی دارایی های ملکی رشدهای بالایی را در ارزش بازار خود تجربه نموده اند. متوسط قیمتی دو نماد اخابر و همراه که در هفته های اخیر از حامیان اصلی شاخص بودند طی 5 ماهه ابتدایی امسال رشد 83 درصدی داشته است. مخابراتی ها با رشد هفتگی 15 درصدی، پس از گروه تک نماد چاپ و انتشار، دومین گروه با بیشترین رشد متوسط قیمت ها بودند.

رکود در سهام کامودیتی؟

در روی دیگر سکه بازار سهام، صنایعی مانند فلزات اساسی، کانه های فلزی، پتروشیمی ها و پالایشی ها قرار دارند. این دسته از شرکت ها که در سال گذشته حامیان اصلی دماسنج بورس تهران بودند، در پی بالا دریافت جنگ تجاری و ریزش قیمتی کامودیتی ها در بازار جهانی، اقبال بورس بازان را تا حدودی از دست داده اند. به طوری که همه این صنایع که سهمی 54 درصدی از ارزش بازار کل بورس تهران دارند، رشد قیمتی کمتر از متوسط بازار داشته اند. با این حال روند دادوستدهای روز گذشته همچنان نشان از آن دارد که اندک آرامشی در بازارهای جهانی می تواند مقدمات صعود سهام کالایی را فراهم آورد.

منبع: اقتصادنیوز

به "رکوردشکنی تاریخی بورس تهران زیر ذره بین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رکوردشکنی تاریخی بورس تهران زیر ذره بین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید