شالیزارهای اطراف کارخانه های مازندران آلوده اند؟

آیا وجود بعضی شهرک های صنعتی و کارخانه ها در اطراف اراضی شالیزاری مازندران سبب آلودگی این زمینه و در نتیجه آسیب رساندن به فراوری محصول سالم نمی گردد؟

شالیزارهای اطراف کارخانه های مازندران آلوده اند؟

رضا اسماعیل زاده کناری، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی ساری در گفت وگو با خبرنگاران شرح داد: اگر کارخانه هایی که از آب چاه در فرمولاسیون شان خود استفاده نمایند یا بخشی از ترکیباتی شوند که مورد مصرف انسانی پیدا کند قطعاً آلایندگی شان تأثیرگذار است اما اگر به صورت روزانه آزمایش هایی بر روی آب چاه انجام دهند که این امر کمتر اتفاق می افتد.

آزمایش ها باید روتین باشد اما نیست!

وی اضافه کرد: در دانشگاه کشاورزی ساری آزمایشگاه همکار وجود دارد که می تواند سلامت این آب ها را مورد آنالیز قرار دهد اما تعداد نمونه آبی که باید روزانه به آزمایشگاه ارسال گردد زیاد نیست و تنها در طول سال به 3 نمونه می رسد.

رئیس کارگروه تخصصی صنایع غذایی و تبدیلی اتاق فکر توسعه مازندران اظهار کرد: در نگاهی دیگر اگر کارخانه ها از آب شهری برای صنعت خود بهره می برند باید منبع این آب و ارتباط آن با اراضی کشاورزی مورد آنالیز قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه مواد غذایی به دو دسته سالم و ناسالم تقسیم می شوند، اظهار کرد: مواد غذایی طبیعی و ایمن جز دسته های سالم قرار می گیرد به طوری که خود به چند دسته تقسیم می شوند. در بعضی از مواد غذایی طبیعی، هورمون های رشد و سموم با دوزهای قابل قبول استفاده می گردد و در بعضی دیگر از هیچ سم و هورمونی بهره نمی گیرند که به ارگانیک نام گذاری شده اند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی ساری با بیان اینکه مواد غذایی به صورت ناسالم به دو دسته تقسیم می گردد، گفت: دسته اول ترکیبات سنتزی هستند که جزئی از اضافه کردنی های مواد غذایی محسوب می گردد، به عنوان مثال آنتی اکسیدان به عنوان ماده خوراکی در روغن در این دسته قرار می گیرد.

محصولات فراوری شده با دستکاری ژنتیکی؛ سالم یا ناسالم؟

اسماعیل زاده گفت: دسته دوم مواد غذایی ناسالم، محصولاتی هستند که دستکاری ژنتیکی شده اند اما جلوی این محصولات علامت سوال وجود دارد چرا که هنوز ناسالم بودن آن اثبات نشده است.

وی در ادامه با تعریف محصول ارگانیک، اظهار کرد: محصول ارگانیک در شرایط کاملاً طبیعی و کنترل شده از لحاظ شرایط دمایی، رطوبت و کنترل طبیعی مبارزه با آفات از جمله مبارزه های بیولوژیک، بدون استفاده از هرگونه ماده شیمیایی تعریف می گردد.

رئیس پژوهشکده صنایع غذایی مازندران با اشاره به اینکه در این استان محصول ارگانیک، به هیچ عنوان وجود ندارد، گفت: در تعریف سلامت مواد غذایی، میزان سم صفر نیست بلکه بر اساس این تعریف اگر میزان سموم کمتر از 20 پی پی ام باشد آن محصول سالم تلقی می گردد.

لزوم آزمایش بر روی آب شرق مازندران

اسماعیل زاده در واکنش به آلوده بودن آب های شرق مازندران به نیترات و کشت محصولات با بهره گیری از آن آب آلوده نیز، توضیح داد: نیترات در آب، اگر به اندازه استانداردها باشد، ناسالم تلقی نمی گردد اما در مجموع باید آب شرق مازندران مورد مطالعه و آزمایش قرار بگیرد تا بتوان اظهار نظر کرد.

رئیس کارگروه تخصصی صنایع غذایی و تبدیلی اتاق فکر توسعه مازندران در ادامه با اشاره به دریافت گواهی سلامت محصولات و شاخصه های آن، گفت: برای صدور گواهی سلامت یک محصول باید دید آیا برای نخستین بار فراوری می گردد و یا اینکه در گذشته وجود داشته است.

وی اضافه کرد: اگر این محصول در گذشته فراوری می شد، باید شاخص های آن بر اساس استانداردهای قبلی باشد تا گواهی تأیید سلامت بگیرد اما اگر برای نخستین بار عرضه گردد، متخصصان آن را به نزدیک ترین محصولی که به آن شباهت دارد، شبیه سازی و شاخص هایی را برای آن تعریف و سپس ارزیابی می نمایند و پس از آن گواهی موقت صادر می گردد.

راه حلی برای موضوع زباله در مازندران وجود ندارد؟

اسماعیل زاده در ادامه با بیان اینکه تفکیک زباله در تمام جهان صورت می گیرد اما در ایران به آن توجهی نمی گردد، توضیح داد: زباله اگر طبیعی و در اطراف اراضی کشاورزی باشد، موجب تقویت این زمین ها می گردد اما اگر این زباله صنعتی، سمی و حاوی مواد شیمیایی باشد، آلودگی زمین کشاورزی را به همراه دارد.

وی با اشاره اینکه شیرآبه های حاصل از پسماندی که به اراضی کشاورزی وارد می گردد، آلودگی محصولات را به همراه دارد، گفت: راه حلی در حال حاضر برای این موضوع در مازندران در نظر گرفته نشده است.

در مازندران محل دپوی زباله مناسب نداریم؛ فرآوری که هیچ!

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی ساری گفت: متأسفانه در مازندران فرآوری زباله که هیچ، محل دپوی آن را نیز نداریم و این امر یکی از بزرگترین مسائل موجود در سطح استان محسوب می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "شالیزارهای اطراف کارخانه های مازندران آلوده اند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شالیزارهای اطراف کارخانه های مازندران آلوده اند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید