صالحی: خوش نویسی دریچه ای برای دیپلماسی با دنیا اسلام است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: خوش نویسی هنر معنوی است که می توان آن را به عنوان دریچه ای برای دیپلماسی با دنیا اسلام به کار برد.

صالحی: خوش نویسی دریچه ای برای دیپلماسی با دنیا اسلام است

به گزارش خبرنگاران، به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی شامگاه پنج شنبه در آیین سرانجامی پنجمین دوسالانه بین المللی خوش نویسی در قزوین افزود: امروز باید به دیپلماسی هنری خوش نویسی بیش از گذشته توجه کرد تا از طریق آن به ارتباط با دنیا اسلام پرداخت.

وی اعلام نمود: خوش نویسی همیشه خطی از دیپلماسی عمومی ایرانی بوده است و در دوره های مختلف تاریخی شاهدیم که از طریق شعر و این هنر، دیپلماسی عمومی و اجتماعی برقرار نموده ایم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: با وجود تمام اختلاف نظرها، یکی از حوزه هایی که می تواند جوامع اسلامی و جوامع شرقی را با ایران مرتبط کند، خط و خوش نویسی است.

وی گفت: فضای مجازی امروز، فضای حقیقی زندگی انسانی است و خوش نویسی باید در این فضا جلوه ای تازه پیدا کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام نمود: خوش نویسی به عنوان هنری ایرانی از ویژگی های مختلف و متنوعی برخوردار است و بی تردید جزو نمادهایی از هویت ایرانی به شمار می رود.

وی افزود: هیچ یک از اجزای فرهنگ و هنر ایران به اندازه خوش نویسی با فرهنگ ما ارتباط ندارد به گونه ای که ادبیات فارسی از طریق موسیقی و خوش نویسی جاودانه گردیده و در خاطرات و اذهان ریشه دوانده است.

صالحی با بیان اینکه کمتر هنری به این اندازه با هنرهای گوناگون پیوند خورده است، افزود: خوش نویسی با اغلب هنرهای ایرانی ارتباط پیوسته و ناگسسته ای یافته و خط، تعامل و ارتباط هنر ایرانی است.

وی ادامه داد: شاید با همین نگاه باشد که خوش نویسی ایرانی با روح ایرانی هم نسبت دارد و از ارتباطی وثیق برخوردار است.

صالحی اعلام نمود: می توان اذعان کرد آرامش، صلح جویی، اعتدال و میانه روی به نحوی از این روح و هنر ایرانی مایه گرفته است.

وی ادامه داد: خوش نویسی در مقایسه با هنرهای فراموش گردیده، اتصالی تاریخی پیدا نموده و روند رو به گسترش آن در ایران زمین از دیرباز تاکنون ادامه دارد.

صالحی گفت: صدها هزار جوان در این هنر می کوشند و حضور بانوان در هنر خوش نویسی نقطه عطف و بشارتی نیک برای آینده این هنر معنوی در تاریخ خوش نویسی ایران است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: بدون شک این هنر احتیاجهایی دارد که همگی باید برای پاسخگویی به آن کوشش کنیم.

وی گفت: در این حوزه سهم خانواده، مدرسه و رسانه زیاد است تا لذت از خوش نویسی را همچون لذت بردن از موسیقی ترویج نمایند.

صالحی ادامه داد: خوش نویسی را باید از فضای مجازی دور نگه داریم چرا که با روندی که در مسیر سیطره این فضا وجود دارد، این هنر هم می تواند رفته رفته کمرنگ گردد.

وی با تاکید بر اینکه خوش نویسی به قطب های مکانی احتیاج دارد، گفت: ایده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای شهرهای خلاق با همین نگاه است تا شهرها با توجه به مزیت نسبی خود به قطب های هنری تبدیل شوند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سرانجام گفت: بی تردید قزوین قطب خوش نویسی ایران بوده و برگزاری پنج دوره دوسالانه این امر را اثبات می نماید.

پنجمین دوسالانه خوش نویسی همزمان با هفته فرهنگی قزوین از اوایل شهریورماه در بخش های نستعلیق، شکسته نستعلیق، نسخ و ثلث شروع شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "صالحی: خوش نویسی دریچه ای برای دیپلماسی با دنیا اسلام است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صالحی: خوش نویسی دریچه ای برای دیپلماسی با دنیا اسلام است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید