مقصدهای رویایی پاییز

به گزارش وبلاگ پردازش هوشمند، آیین ها و جشنواره های کهن و جذابی که در فصل پاییز برگزار می گردد و دیدن شان از نزدیک، پاییزی دلچسب را برای تان رقم خواهد زد.

مقصدهای رویایی پاییز

خراسان: بالاخره پادشاه فصل ها از راه رسید. فصلی که می شود از پنجره کوچک خانه به سقوط برگ های زرد و نارنجی درختان یکی پس از دیگری نگریست و اگر کمی گوش های تان را تیز کنید، اصلا پاییز با شما حرف می زند و صدای بادش در گوش تان می پیچد و …. . این ها را گفتیم که اگر به هر دلیلی نتوانستید در تابستان یک مسافرت عالی را تجربه کنید، ناامید نشوید و مطمئن باشید با یک برنامه ریزی هوشمندانه می توانید یک سفر خاطره انگیز را در اوج خلوتی و ارزانی، به شهرها و روستاهای پاییزی ایران تجربه کنید.

پاییز بهترین فصل برای سفر است چون نه زیاد سرد و نه زیاد گرم است. نه مجبورید چمدان خود را از لباس های گرم و حجیم پر کنید و نه از فرط سرما به اقامتگاه پناه ببرید. آب و هوای ملایم پاییزی باعث می شود هر قدر دوست دارید در خیابان ها و بناهای یادبود یک شهر قدم بزنید و از سفرهای جاده ای کم خطر لذت ببرید. منظره ها و چشم اندازها در اوج زیبایی خود هستند پس بهترین زمان برای عکاسی، پیاده روی، ماجراجویی و لذت بردن از چشم اندازهای طبیعت است.

چقدر خوب می شود در این فصل به یکی از روستاهای خوش آب و هوای کشورمان سفر کنید و از جشنواره ها و مراسم کهن دارای شهرت جهانی لذت ببرید. در این پرونده بعضی از این آیین ها را به شما معرفی خواهیم کرد و از طرفی قصد داریم چند مقصد جذاب را برای سفری پاییزی به شما پیشنهاد کنیم، شاید تلنگری باشد برای یک سفر چند روزه. با ما همراه شوید.

جشن خرمن، جشن شکرگزاری

در کدام استان؟ گیلان

چه زمانی؟ اواخر شهریور و اوایل مهر

این جشن که به دوره قاجار بر می شود، با نزدیک شدن به فصل پاییز و اوایل مهرماه به صورت دسته جمعی در شهرها و روستاهای مختلف استان گیلان مثل روستای واقعه دشت صومعه سرا، لشت نشاء و تالش برگزار می شود. این سنت قدیمی، به پاس شکرگزاری بابت محصول و برطرف خستگی کشاورزان در انتها فصل زراعی برگزار می شود. اجرای بازی های قدیمی گیلان مثل کشتی گیله مردی و نمایش ادوات سنتی کشاورزی، فضای این مراسم آیینی را لبریز از شادی و صفا می نماید. بخشیدن بخشی از دسترنج به کسانی که محصولات شان دچار آفت شده یا به دلایلی محصول خوبی نداشتند، این جشن را بسیار ماندگار نموده است. مراسم عروس بران و ازدواج زوج های جوان همزمان با جشن خرمن، از دیرباز نوعی شگون محسوب می شده که تا امروز نیز ادامه دارد.

جشن با رسم کهن دوشاب پزی

در کدام استان؟ ارومیه

چه زمانی؟ اواسط پاییز

این مراسم چند هزار ساله به شانادر، ترکیبی از دو کلمه شان به معنی انگور و در به معنی چیدن معروف است. از زمانی که مردم این دیار دست

به ایجاد تاکستان ها زدند، این آیین رواج یافت. ورود گروهی با لباس های محلی مراسم دوشاب پزان(شیره انگور) و همچنین آشنا کردن مهمانان با تولیدات مشتق از انگور از جمله آب غوره، سرکه و کشمش، بخش هایی از این جشنوراه پربار است که در فهرست میراث ملی ایران به ثبت رسیده است.

انبوه یاقوت در جشن انارچینی

در کدام استان؟ گیلان

چه زمانی؟ آخرین آدینه مهر

این جشن به شکرانه برداشت محصول، بیش از صد سال است که در آخرین آدینه مهر در روستای انبوه برپا می شود. کافی است فقط یک بار به روستای انبوه سفر کنید تا هیچ گاه لذت این سفر خاطره انگیز را نباید فراموش کنید به خصوص اگر این سفر با مراسم انارچینی این روستا همزمان شود. این جشن هنگام طلوع صبح با ندای یا ا… پاکارکرپی (فردی که به مدت یک سال از طرف باغ داران، برای نگهبانی از باغ های انار انتخاب شده است) برگزار می شود. مردم بر این باورند که قبل از چیدن این میوه، هیچ کس نباید وارد باغ های انار شود. زنان روستا نیز با لباس های محلی، همراه مردان مشغول چیدن انار از انارستان روستا یا مشغول پخت رب انار می شوند. روستای انبوه در انتها جشن انار چینی، شاهد حضور گردشگرانی است که با دست های پر، عکس های خاطره انگیز و دل شاد به شهر خود باز می گردند.

آیین هزارساله قالی شویان مشهد اردهال

در کدام استان؟ اصفهان

چه زمانی؟ دومین آدینه مهر

این آیین که به آدینه قالی یا مشهدقالی هم مشهور است، هرسال در دومین آدینه مهرماه و نزدیک به سالگرد شهادت امامزاده سلطانعلی بن محمد باقر(ع) برگزار می شود. یک هفته پیش از این آیین، مراسم جار معروف به آدینه جار در باغ فین برگزار و روز مراسم توسط بزرگان به مردم اعلام می شود. اگر روز برگزاری مصادف با روزهای سوگواری یا جشن های مذهبی باشد به یک هفته بعد یا قبل موکول می شود. در این مراسم اهالی روستای خاوه اردهال یکی از قالی های امامزاده را بر دوش می گذارند و بعد از مراسم نوحه خوانی و عزاداری آن را به اهالی فین کاشان می دهند. اهالی فین چوب به دست به طور نمادین با قاتلان امامزاده به جنگ می پردازند و قالی را در چشمه ای در همان نزدیکی می شویند و به سمت امامزاده می برند. از یکی دو هفته به آدینه قالی، صنعت گران محلی، مغازه داران و کسبه دوره گرد صنایع دستی، محصولات و ابزار آلات کشاورزی، کوزه های سفالی، ظروف مسی، پارچه و… را از کاشان، فین و آران و بیدگل به بازار موقت اردهال می آورند. این بازار قدمت طولانی دارد و زائران و کشاورزان، خرید ابزار کشاورزی از بازارچه را خوش یمن و مایه برکت محصول خود می دانند. این مراسم که از مهم ترین اتفاقات سال در مشهداردهال است و هر ساله با حضور چندصد هزار زائر شهید اردهال برگزار می شود، در فهرست میراث معنوی کشور و در دسامبر 2012 در فهرست میراث فرهنگی و معنوی یونسکو به ثبت رسید. مشهد اردهال در فاصله 50کیلومتری کاشان و در جاده نیاسر واقع شده است.

کلوخ پزان و شادی برای پخت سیب زمینی

در کدام استان؟ فارس

چه زمانی؟ اوایل پاییز

کلوخ پزی رسم دیرین مردم اقلید در استان فارس است که هر سال با برپایی آن در انتها شهریور و اوایل مهرماه، کشاورزان این دیار ضمن به جای آوردن شکر نعمت های خداوند برای سال آینده طلب باران

و سالی حاصل خیز می نمایند و به استقبال فصل پاییز می روند. مردم اقلید از گذشته های دور همزمان با برداشت محصول سیب زمینی، در یکی از مزارع جمع می شوند و با کلوخ های موجود در زمین کشاورزی کوره های گلی و هرمی شکل ایجاد می نمایند و به تعداد افراد سیب زمینی تازه درون کوره می ریزند و تا زمان طبخ کامل سیب زمینی به جشن و شادی می پردازند. شهرستان اقلید در 267 کیلومتری شمال شهر شیراز واقع شده است. این آیین سنتی سال 95 در فهرست آثار معنوی ایران ثبت شده است. هر ساله گردشگرانی از داخل و خارج کشور که وصف این آیین را شنیده اند، برای تماشای آن به اقلید سفر می نمایند و از خوردن غذا و تماشای این آیین لذت می برند.

جشن هاللا بدون حضور زنان

در کدام استان؟ زنجان

چه زمانی؟ اوایل پاییز

یکی از جشن هایی که در ابتدای فصل پاییز در استان زنجان به خصوص منطقه انگوران برپا می شود، جشن هاللا است. در اوایل فصل پاییز، پس از این که محصولات کشاورزی از کشتزارها و خرمنگاه ها برداشت شد، این جشن برپا می شود. بدین ترتیب که در آغاز برداشت محصول از زمین، هر خانوار مقداری از مزرعه گندم خود را به عنوان هاللا باقی می گذارد. در روز جشن، تعدادی از همسایگان و وابستگان را به جشن دعوت و با قربانی کردن و تدارک پذیرایی، مهمانان را در خانه یا در یکی از تفرجگاه های محلی با ناهار پذیرایی می نمایند. در این مراسم زنان حضور ندارند. مهمانان پس از صرف ناهار با گفتن مبارک باد و پربرکت باد و همراه داشتن نانی به نام نزیک یا نذری که از شیر پرچربی گوسفند تهیه می شود، دسته جمعی به محل گندم درو نشده در کشتزار می روند. این افراد هر یک داسی برمی دارند و دور گندم باقی مانده حلقه می زنند. یکی از ریش سفیدان پس از ذکر اسماءِ الهی و خواندن صلوات، آغاز به درو کردن گندم می نماید، بقیه نیز مقداری از گندم را درو می نمایند. سپس واژه هاللا را به طور دسته جمعی تکرار می نمایند و همه خوشه های گندم درو می شود. ریش سفیدان نان نزیک و میوه ها را در میان مهمانان تقسیم می نمایند و مهمانان پس از گذاشتن هدیه در دستمال و گفتن عبارت برکت به خرمن، محل هاللا را ترک می نمایند و بدین ترتیب جشن انتها می پذیرد.

چند مقصد رویایی برای طبیعت گردهای پاییزی

امروزه شاهدیم که طبیعت گردی با استقبال گسترده گردشگران خارجی و ایرانی روبرو شده است. در آستانه پاییز هزار رنگ، تصمیم داریم برای رمانتیک ها و نوستالژی باز های سلفی باز، مقصد های بکر را برای گردش و عکاسی در طبیعت پاییزی معرفی کنیم تا لحظات خوبی را در کنار دوستان و خانواده شان سپری نمایند.

رویاپردازی بر فراز ابرها در جنگل ابر سمنان

این جنگل که بیشتر اوقات پوشیده از ابر است، در کیلومتر 50 جاده سمنان به شاهرود واقع شده است. جنگلی با گونه های گیاهی و جانوری متعدد، همیشه خاطره انگیز ترین مناظر را برای عکس برداری در اختیار عاشقان سلفی باز و معتادان اینستاگرام می گذارد. اگر به این جنگل رفتید، از راه بلد های محلی بهره ببرید و در صورت اقامت شبانه، اصول اقامت در جنگل ها را در نظر داشته باشید.

به تماشای عروس آبشارهای ایران در درود لرستان

یکی از آبشار های زیبای این استان را می توان آبشار بیشه دانست که در شهرستان درود واقع شده است. می توان سقوط آب را از ارتفاع 48 متری در میان رنگین کمان پاییزی و در دل جنگل های پوشیده از بلوط به تماشا نشست. برای رفتن به روستای بیشه، باید به خرم آباد بروید و پس از طی مسافت 50 کیلومتری یعنی در کمتر از نیم ساعت، به این منطقه زیبا برسید.

پاییز افسانه ای در جاده چمستان به نور

این جاده همچون جاده اسالم به خلخال یکی از مقصد های اصلی پاییز گرد های حرفه ای به شمار می رود. فضایی که پیاده روی صبحگاهی در بخش هایی از آن، روح و جان را جلایی دیگر می بخشد. در راستا این جاده، دریاچه ای واقع شده است که برای اروپا گرد ها، یادآور پاییز سوئیس و سوئد است. دریاچه ای که الیمالات نام دارد و برای رسیدن به آن باید از قلب جنگلی مملو از درختان تنومند هزاررنگ گذر کرد.

درخشش الوان در جنگل ناهارخوران گرگان

دیدن این منظره چشم نواز را به شدت توصیه می کنیم. ناهار خوران در استان گلستان و شهر گرگان است. درختان تنومندی دارد که پاییز هزار رنگ را به بهترین شکل در برابر چشمان مان به تصویر می کشد و جان می دهد برای دریافت سلفی های به یادماندنی. اگر به این جنگل رفتید، چشمه سفید را نیز مشاهده خواهید کرد.

عشق بازی طبیعت با رنگ ها در لوندویل گیلان

جنگل های لوندویل منطقه ای رویایی مملو از جنگل، چشمه، آبشار و کوه، بخشی از پاییز هزاررنگ این سرزمین است که زیبایی خود را در معرض دید عاشقان طبیعت گردی ایران قرار می دهد. در گوشه ای از این جنگل می توانید به تماشای آبشار لاتون که در میان انبوه رنگ های پاییزی جاری شده است بنشینید به شرطی که قدرت 4 ساعت پیاده روی را داشته باشید. برای رفتن به لوندویل، از رشت به آستارا بروید.

تجربه حس ناب آرامش با کویرگردی در پاییز

پاییز بهترین فرصت کویرگردی است که در آن نه خبری از شب های سرد است و نه روز های آفتابی و سوزان. خوشبختانه مناطق کویری زیادی در کشورمان داریم که هرکدام به نوعی عاشقان کویر را به سمت خود می کشاند. روستای تاریخی نایبند طبس، جندق از توابع شهر خور و شهر میبد یزد را در اولویت قرار دهید.

باید و نبایدهای سفرهای پاییزی

در صورت سفر با خودروی شخصی، ابتدا به وسیله مراکز هواشناسی شهر یا تماس با پلیس راه از وضعیت جاده ها آگاه شوید. ضمناً حتما خودرویتان را تجهیز و آنالیز کنید و همراه خود یک نقشه کامل از راستاهای فرعی به صورت کاغذی یا دیجیتالی داشته باشید.

برنامه ریزی کنید. اگر همراه تور می روید که می توانید با برنامه های آن ها همراه شوید اما اگر خودتان به سفر می روید باید تمامی مکان های گردشگری را به همراه آدرس آن ها در قالب یک برنامه سفر همراه داشته باشید تا جایی را از قلم نیندازید.

بار سبک و مفید همراه داشته باشید. قبل از اقدام به جمع آوری وسایل، متناسب با نوع سفر، فهرستی تهیه بفرمایید. برای آب و هوای غیرقابل پیش بینی پاییز پوشاک مناسب و کفش ضدآب سبک همراه داشته باشید. برداشتن کمی اغذیه خشک مانند خشکبار می تواند در صورت بروز مشکل به شما در تامین انرژی یاری کند. برای روبروه با بیماری در هر زمانی از سفر آماده باشید. یک بسته دارویی برای اعضای خانواده آماده کنید و ویتامین ها و مکمل هایی را که برای حفظ ایمنی بدن مفید است در آن بگنجانید.

عکاسی در پاییز، اسلوب و شیوه خود را می طلبد. پیش از سفر، اصول عکاسی در پاییز را مطالعه کنید.

منبع: توریسم آنلاین

به "مقصدهای رویایی پاییز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقصدهای رویایی پاییز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید