پمپ فشار قوی سامانه های شیرین سازی آب دریا ساخته شد

به گزارش وبلاگ پردازش هوشمند به نقل از معاونت علمی و فناوری، ستاد توسعه فناوری های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ساخت این پمپ را از اولویت های حمایتی خود تعیین کرده بود. بنابراین با حمایت این ستاد متخصصان کشور پیروز شدند به فناوری ساخت و دانش فنی این پمپ ها دست یابند. اکنون این محصول با برند ایران ساخت در داخل تولید می شود و علاوه بر پاسخگویی به یکی از نیازهای اساسی صنایع زیربنایی کشور، رفع وابستگی خارجی به یکی از تجهیزات مورد استفاده در سامانه های آب شیرین کن صنعتی را موجب شده است.

پمپ فشار قوی سامانه های شیرین سازی آب دریا ساخته شد

طراحی و ساخت این محصول توسط متخصصان شرکت دانش بنیانی با حمایت مرکز طرح های کلان ملی فناوری، ستاد توسعه آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی در سال جهش تولید انجام شد.

شیرین سازی آب ها با محصولی ایران ساخت

علی رحیمیان مشهدی مجری این طرح پژوهشی گفت: این تجهیز پیشرفته اهمیت خود را در شیرین سازی آب های سطحی و زیر سطحی نشان می دهد، همچنین وجود آن در شرایط مقابله با بحران کم آبی برای بسیاری از کشورهای دنیا و خصوصاً قرار گرفته در اقلیم های خشک و نیمه خشک حاشیه آب های شور همچون ایران، دارای اهمیت است.

وی ادامه داد: اسمز معکوس (Reverse Osmosis) یا به اختصار RO فناوری مدرنی است که آب شور را برای مصارف متعددی از جمله آب مورد نیاز صنعت و شرب تصفیه می کند. در این روش با استفاده از پمپ های فشار قوی ساخته شده از آلیاژهای ویژه، آب شور به سمت یک غشای مخصوصMembrane)) که دارای منافذ بسیار ریزی است پمپاژ و در نتیجه نمک موجود در آب دریا از آب شیرین جدا می شود.

رحیمیان مشهدی با بیان اینکه پمپ فشار قوی ساخته شده توسط دانش بنیان ها از سری KMSH-RO است اضافه کرد: توربوشارژر (تجهیز مربوط به بازیافت انرژی) مورد استفاده در این فناوری از جمله تجهیزات اصلی آن به شمار می رود و از نظر دانش فنی از جمله تحهیزات گریز از مرکز با سطح فناوری بالا طبقه بندی می شود. این شرکت دانش بنیان پس از سال ها سرمایه گذاری، تلاش و تحقیق و توسعه، پیروز به دستیابی به دانش فنی طراحی و ساخت پمپ های گریز از مرکز فشار قوی مورد استفاده در سامانه های تصفیه آب شور به روش اسمز معکوسRO)) شد.

به گفته وی، این محصول از نظر کیفیت و راندمان قابلیت رقابت با محصولات اروپایی را دارد و می تواند سالانه موجب صرفه جویی ارزی بیش از 5 میلیون دلار شود. فناوری های ویژه به کار رفته در ساخت این پمپ امکان بهره برداری در سامانه های شیرین سازی آب دریا با ناخالصی کلTDS)) تا 70000 ppm و محدوده فشار خروجی تا 70 بار و ظرفیت 10000 مترمکعب آب شیرین خروجی در روز را دارد و علاوه بر رفع بخش قابل توجهی از نیاز داخلی، امکان صادرات و ارزآوری برای کشور را نیز فراهم می کند.

رحیمیان مشهدی همچنین درباره کاربردهای این تجهیزات گفت: عمده ترین مصرف کنندگان این تجهیز، تأمین کنندگان آب شرب شیرین مناطق شهری و روستایی، بخش کشاورزی، صنایع آب بر مانند فولاد و معادن، صنایع نفت، گاز و پتروشیمی و سایر صنایع زیربنائی حاشیه خلیج فارس هستند. با توسعه فناوری مورد استفاده در این پمپ ها، امکان ساخت سایر پمپ های فشار قوی مورد نیاز صنایع کشور با جنس آلیاژهای ویژه از جمله پمپ های دفن آب های بسیار شور حاصل از استحصال نفت خام در سفره های زیرزمینی و حفظ محیط زیست توسط متخصصان این شرکت فناور فراهم شده است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "پمپ فشار قوی سامانه های شیرین سازی آب دریا ساخته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پمپ فشار قوی سامانه های شیرین سازی آب دریا ساخته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید