بازگشت یک هزار و 200 متخصص ایرانی به کشور

بیش از یک هزار و 200 نفر از محققان و متخصصان ایرانی دانشگاه های برتر دنیا که بیشتر از کشورهای امریکا، کانادا و کشورهای اروپایی هستند، هم اکنون به کشور بازگشته اند.

بازگشت یک هزار و 200 متخصص ایرانی به کشور

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری معاونت علمی و فناوری، برنامه همکاری با متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور را با هدف ایجاد ساز و کاری برای بهره مندی از دانش و تجارب محققان و متخصصان ایرانی خارج از کشور اجرایی کرده است.

برنامه همکاری با متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور در قالب برنامه هایی چون پسادکتری، فرصت مطالعاتی، اساتید مدعو و معین، تاسیس شرکت فناور، برگزاری سخنرانی و کارگاه تخصصی و پروژه تخصصی جایگزین خدمت سربازی با تاکید بر مدل چرخش مغزها طراحی و اجرایی شده است.

مخاطبان این طرح شامل دانش آموختگان دوره دکتری از یکی از 100 دانشگاه برتر دنیا، اساتید یکی از 200 دانشگاه برتر دنیا و متخصصان و کارآفرینان فعال در یکی از موسسات شاخص علمی و فناوری یا شرکت های دانش بنیان خارجی هستند.

این برنامه در آغاز با همکاری 5 پایگاه تخصصی پژوهشگاه رویان، مرکز فناوری های نوین پزشکی، مرکز ارتباطات و فناوری اطلاعات پیشرفته دانشگاه صنعنی شریف، مرکز بیوفیزیک - بیوشیمی دانشگاه تهران و پارک فناوری پردیس، اجرا شده است. بعد از گذشت 4 سال این برنامه تبدیل به پل ارتباطی میان متخصصان و دانشمندان ایرانی خارج از کشور با بیش از 90 مرکز علمی و فناوری منتخب داخلی به عنوان پایگاه تخصصی همکار شده است.

تجربه پیروز برنامه مذکور در شکل گیری زیرساختی مناسب و سریع برای استفاده از ظرفیت و توان علمی و فناوری متخصصان ایرانی در حوزه های مختلف تخصصی منجر به مشارکت بیش از 5 هزار نفر از متخصصان و محققان ایرانی خارج از کشور در این برنامه شده است.

در این برنامه بیش از یک هزار و 200 نفر از محققان و متخصصان ایرانی دانشگاه های برتر دنیا که بیشتر از کشورهای امریکا، کانادا و کشورهای اروپایی هستند، هم اکنون به کشور بازگشته اند که 16 درصد آنها فارغ التحصیلان 20 دانشگاه برتر دنیا همچون ام آی تی، استنفورد، کمبریج، هاروارد، برکلی، ایلینوی، امپریال کالج، پرینستون، میشیگان، ملی سنگاپور و ای پی اف ال سوئیس هستند.

حدود 79 درصد این افراد تجربه زندگی بیش از 5 سال را در خارج از ایران داشته اند که نشان دهنده سطح بالای کیفی تحصیلی و تجربه آنها دارد. همچنین تاکنون 83 شرکت استارتاپی در حوزه های مختلف تخصصی توسط این افراد ایجاد شده که زمینه اشتغال تخصصی مستقیم برای بیش از 2 هزار و 400 نفر از بهترین متخصصان و فارغ التحصیلان داخلی را فراهم کرده است.

تاکنون بیش از 340 نفر از محققان بازگشته به کشور در قالب برنامه مذکور جذب هیات علمی دانشگاه های تراز اول داخلی شده اند که این موضوع در بالا رفتن سطح کیفی فعالیت های پژوهشی، آموزشی و بین المللی دانشگاه ها تاثیر داشته است.

معاونت توسعه روابط علمی و سرمایه انسانی مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری با همکاری موسسه بین المللی توسعه دانش فردای ایرانیان با هدف ارتقای سطح کیفی برنامه و همچنین تجلیل از پایگاه های تخصصی برتر، هر ساله بر اساس شاخص هایی از جمله مدت زمان پاسخ گویی به متقاضیان، میانگین رتبه دانشگاه فارغ التحصیلی افراد جذب شده، میزان پرونده های بررسی نشده و همچنین میزان رضایت مندی متقاضیان از عملکرد و امکانات پایگاه اقدام به رتبه بندی پایگاه های تخصصی همکار در برنامه می کند.

بر این اساس با توجه به شاخص های مذکور، دانشگاه تهران، دانشگاه صنعتی شریف، ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، موسسه بین المللی توسعه دانش فردای ایرانیان، دانشگاه الزهرا، دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشگاه خوارزمی، دانشگاه تبریز، دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل و پژوهشگاه رویان به ترتیب رتبه 1 تا 10 را در ارزیابی پایگاه ها در سال 97 کسب کرده اند.

منبع: خبرگزاری فارس

به "بازگشت یک هزار و 200 متخصص ایرانی به کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازگشت یک هزار و 200 متخصص ایرانی به کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید