قبوض کاغذی آب هم حذف خواهند شد

دولت دوازدهم عزم خود را برای حذف قبوض کاغذی جزم نموده است و در حالی که از ابتدای مهرماه امسال برای مشترکین برق قبض کاغذی صادر نخواهد شد، پای قبوض کاغذی آب نیز به این ماجرا باز شده و به نظر می رسد این قبوض هم به زودی کوله بار خود را از زندگی مردم جمع خواهند کرد.

قبوض کاغذی آب هم حذف خواهند شد

به گزارش ایسنا، اواخر پاییز سال گذشته بود که محمدجواد آذری جهرمی- وزیر فناوری ارتباطات و فناوری اطلاعات - از صرفه جویی 1440 میلیارد تومانی در صورت حذف قبوض کاغذی آب، برق، گاز و تلفن خبر دادو گفت: با این صرفه جویی می توان کارهای بزرگی به نفع مردم انجام داد و ذهن مردم را باید نسبت به هدر رفت این منابع حساس کرد. آمارها حاکی از آن است که 35 میلیون کنتور برق، حدوداً همین تعداد کنتور آب و 20 میلیون کنتور گاز وجود دارد و برآوردها نشان می دهد 1,440 میلیارد تومان برای قبوض خدماتی هزینه می گردد. در حالی که به گفته آذری جهرمی ظرفیت کامل دولت الکترونیکی فراهم است که تمام این قبوض را به صورت الکترونیکی صادر کند.

در این راستا وزارت نیرو کمر همت به حذف قبوض کاغذی برق بست و گفت از ابتدای مهرماه قبض کاغذی برق صادر نخواهد شد. شرکت توانیر نیز راه هایی را به مردم معرفی کرد تا به وسیله آن ها اطلاعات خود را برای دریافت اطلاعات قبض برق به وسیله پیامک ثبت نمایند.

ثبت اطلاعات 90 درصد مشترکان برق

طبق آخرین آمار وزارت نیرو، نیز از میان 36 میلیون مشترک برق کشور تاکنون اطلاعات حدود 32 میلیون مشترک برای حذف قبوض کاغذی جمع آوری شده است. به عبارت دیگر اطلاعات حدود 90 درصد مشترکان برق کشور به منظور حذف قبوض کاغذی در سامانه ثبت شده است که براساس ارزیابی اجرا شده این رقم تا سرانجام شهریورماه به 98 درصد خواهد رسید.

همچنین بین 70 تا 90 درصد مشترکان در استان های خوزستان، سمنان، گلستان، مازندران، قم، البرز، قزوین، تهران، اردبیل، آذربایجان شرقی و غربی، همدان، لرستان، بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد به این طرح پیوسته اند و این میزان در استان های ایلام، کرمانشاه، مرکزی و کلانشهر مشهد 50 تا 70 درصد است.

قبوض کاغذی آب تا آخر دولت دوازدهم حذف می شوند

بر اساس این گزارش، حذف قبوض کاغذی آب گام دیگر وزات نیرو در این راستاست و آخرین اخبار حاکی است که طرح حذف قبوض کاغذی آب براساس ارزیابی اجرا شده این طرح تا سرانجام دولت دوازدهم به طور کامل اجرا خواهد شد.

حمیدرضا کشفی- معاون راهبری و نظارت بر بهره برداری شرکت آب و فاضلاب کشور - در این مورد به وزارت نیرو اعلام نموده است که در حال حاضر پایلوت اجرای این طرح در چندین شهر از جمله لرستان، اصفهان، آذربایجان غربی و بندرعباس شروع شده است و پس از ارزیابی نتایج، این برنامه به سایر مناطق کشور نیز تعیم داده خواهد شد.

وی با تاکید بر این که در حال حاضر زیرساخت اجرای این برنامه کاملا شده است، ادامه داد: هزینه آب بهای بعضی از مشترکان به دلیل تعرفه غیرواقعی آب به میزانی اندک است که چاپ قبض کاغذی حتی به صرفه هم نیست.در حال حاضر تعداد مشترکان آب شهری و روستایی کشور از مرز 23 میلیون مشترک گذشته است و سالانه تعداد بسیار زیادی قبض کاغذی میان این تعداد مشترک توزیع می گردد که در صورت اجرای کامل این برنامه شاهد ثمراث زیست محیطی و مالی فراوانی خواهیم بود.

منبع: همشهری آنلاین

به "قبوض کاغذی آب هم حذف خواهند شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قبوض کاغذی آب هم حذف خواهند شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید