کود زیستی نیتروژنه تولید شد

به گزارش وبلاگ پردازش هوشمند، یک شرکت دانش بنیان با کمک صندوق نوآوری و شکوفایی پیروز به تولید کود زیستی نیتروژنه شد.

کود زیستی نیتروژنه تولید شد

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی وبلاگ پردازش هوشمند به نقل از روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، نیکو مشتاقی مدیر عامل شرکت دانش بنیان در توضیح جزئیات فنی محصول تولیدی این شرکت گفت: کود زیستی نیتروژنه از نظر کمی و کیفی بدون آسیب رساندن به اکوسیستم مزرعه و همچنین تقویت حاصل خیزی و باروری خاک و تأمین نیازهای غذایی سالم و غنی تر، باعث افزایش محصولات کشاورزی و برداشت بیشتر به دور از آلوده سازی زیست بوم می شود.

وی اضافه نمود: مزیت کودهای زیستی این است که چون حاوی میکروارگانیسم و نوعی باکتری هستند، باعث تثبیت نیتروژن، تامین ازت گیاه و حاصلخیزی خاک می شود و مصرف این نوع کودها در کنار کودهای شیمیایی در نهایت باعث کاهش مصرف کودهای شیمیایی می شود.

مدیر عامل شرکت دانش بنیان با بیان اینکه متاسفانه استفاده از کود زیستی بین کشاورزان مقوله شناخته شده ای نیست و آنها همچنان تمایل بیشتری به سمت کودهای شیمیایی دارند، مطرح کرد: این مساله نیاز به فرهنگ سازی و تبلیغات دارد که خوشبختانه وزارت جهاد کشاورزی رویکرد مثبتی به این کودهای زیستی دارد و کمک می کند که این کودها وارد سبد کالای کشاورزان شود که اگر این اتفاق بیفتد ما هم می توانیم بخشی از سهم بازار را به دست آوریم.

مشتاقی با اشاره به کاهش استفاده از کودهای شیمیایی در نتیجه استفاده از این کودهای زیستی، درباره علت عدم تمایل کشاورزان به استفاده از این کودها گفت: کشاورزان از نظر فرهنگی به گونه ای هستند که باید همه چیز را با چشم ببینند تا باور کنند و انتظار دارند که یک کود تمام نیازهای گیاه را تامین کند اما می دانیم که به هیچ وجه این مساله امکان پذیر نیست و یک کود فقط یک کارایی دارد و کشاورز باید یک سبد کالایی داشته باشد.

وی ادامه داد: کود زیستی موجود زنده است که پس از ورود به خاک، ابتدا باید تکثیر شود و بعد اثر مثبت داشته باشد و این مسئله زمان بر است اما کشاورز می خواهد زود به نتیجه برسد که امیدواریم با برنامه های ترویجی و فرهنگ سازی به سمت استفاده بیشتر از این کودها حرکت کنیم.

مدیر عامل شرکت دانش بنیان همچنین تاکید کرد: وقتی استفاده از کود شیمیایی را کاهش دهیم انباشتگی مواد شیمیایی در گیاه کاهش پیدا یافته و گیاه به سمت محصول ارگانیک حرکت می کند که این در نتیجه استفاده از کودهای زیستی اتفاق خواهد افتاد.

مشتاقی با اشاره به تولید و فروش این کود زیستی گفت: شرکت از مرحله پایلوت عبور کرده و در جهت صنعتی شدن است اما هنوز به سهم خاصی از بازار نرسیده ایم چون تولیدمان اینقدر انبوه نیست و برای رسیدن به این مرحله نیاز به سرمایه گذاری داریم.

مدیرعامل شرکت دانش بنیان با اشاره به دریافت تسهیلات از صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، خاطرنشان کرد: این تسهیلات خیلی به ما کمک کرد چرا که نقدینگی ما بسیار پایین بود. همه اعضای شرکت ما را اعضای هیات علمی دانشگاه ها تشکیل داده اند و چون سرمایه لازم را نداشتیم تسهیلات صندوق به ما کمک کرد تا بتوانیم شرکت را بچرخانیم. در مجموع وام خیلی مفیدی بود چون خیلی از مسائل ما در حوزه تامین مواد اولیه را مرتفع کرد.

مشتاقی درباره چشم انداز شرکت متبوعش در آینده گفت: تنوع سبد کالایی و رسیدن به حداقل 5 یا 6 نوع محصول در دستور کار شرکت است که نیاز به سرمایه گذاری و سرمایه در گردش داریم چون بازار کشاورزی بیشتر مبتنی بر فروش اقساطی است و به همین دلیل ما نیاز به سرمایه داریم.

وی درباره میزان اشتغالزایی این شرکت گفت: سال گذشته سه نفر بودیم که امسال به 9 نفر رسیده ایم و تا پایان سال هم افزایش نیرو خواهیم داشت.

مشتاقی درباره میزان برابری این محصول با مشابه خارجی، با بیان اینکه این کود از کشورهای استرالیا، چین، هند و اسپانیا وارد کشور می شود، گفت: تاکنون با خیلی از کشت و صنعت های کشور کار کرده و محصول ما را استفاده کرده اند که خوشبختانه از کیفیت محصول راضی بودند.

منبع: خبرگزاری فارس

به "کود زیستی نیتروژنه تولید شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کود زیستی نیتروژنه تولید شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید